Okolí a příroda Milotice
V katastru Milotic se kromě zámeckého parku nachází přírodní rezervace Píšečný rybník a přírodní rezervace Horky.
Přírodní rezervace Písečný rybník u Milotic leží asi 0,6 km severovýchodně od obce Milotice v nadmořské výšce 182 m. Rezervaci tvoří mozaikovitě členěná soustava rybníka s několika ostrůvky, přilehlými mokřady, slatinnými loukami a okolními lesními porosty. V takto pestrém území se vyskytuje celá řada vzácných, zvláště chráněných a ohrožených druhů rostlin a živočichů. Rezervace je velmi hodnotným územím jak po stránce botanické, zoologické, krajinářské i estetické. Geologický podklad rybníka tvoří jemné písky a vápnité jíly. Klimaticky náleží do teplé oblasti. Pro své nesporné bohatství byla lokalita vyhlášena jako rezervace již v roce 1956. Současná rozloha území je 35,45 ha, z toho cca 20 ha tvoří vodní plocha.
Historie
Ve druhé polovině 20. století však nastalo výraznější zanášení rybníka. Z těchto důvodů byla v roce 1972 oddělena zadní část nízkou hrází, aby usazeniny nepostupovaly do celého rybníka. Dnes je horní část rybníka téměř souvisle pokryta porostem rákosu a orobince. Dolní část je poměrně hluboká a nacházejí se v ní tři ostrůvky porostlé stromy a křovinami.
Živočichové
Lokalita má velký ornitologický význam, vyskytuje se zde přes 100 druhů ptáků: např. potápka malá, potápka roháč, pochop rákosní, chřástal vodní, rákosník velký. K rybníku zalétává lovit krahujec obecný, výjimečně sokol stěhovavý. Z obojživelníků se zde vyskytují: skokan zelený, rosnička zelená v období rozmnožování i skokan štíhlý a skokan ostronosý. Z hmyzu je nápadný výskyt vážek a šídel. Zajímaví jsou i zástupci motýlů. Poměrně hojnou skupinou bezobratlých jsou vodní měkkýši.
Nejběžnějším rybím druhem je kapr obecný. V současné době doplňují druhovou pestrost rybníka hořavka duhová západní, piskoř páskovaný, sekavec písečný, plotice obecná, perlín ostrobřichý, slunka obecná, lín obecný, karas obecný, okoun říční a ježdík obecný.
Rostliny
Rezervace je z větší části obklopena lesem. Najdeme zde typické dřeviny jako vrbu, olši, topol, dub, jasan, břízu či lípu. Vyskytují se zde však i druhy nepůvodní nebo nevhodné - akát, smrk, modřín. Rezervace představuje ojedinělou lokalitu s květenou stojatých vod a slatinných luk. Na hladině rybníka bylo donedávna naleziště plavínu štítnatého, zatím hojný je leknín bílý, stulík žlutý, bublinatka jižní. Na posledním zbytku slatinné loučky za rybníkem roste vzácná ostřice Davallova.
Přírodní rezervace Horky se nachází asi 2 km jihozápadně od obce Milotice na úbočí kopce Náklo (kóta 265 m). Území se rozkládá na svazích různého sklonu. Ze severní strany je území ohraničeno zemědělsky využívanými pozemky, severozápadní okraj území lemují lístky obecné, východní a jihozápadní část ohraničuje březový háj. Jedná se o jeden z posledních zbytků stepí na Jižní Moravě. V takto zajímavém území se vyskytuje celá řada vzácných, ohrožených a chráněných druhů rostlin a živočichů.
Horky klimaticky náleží do oblasti teplé. Pro své nesporné bohatství byla lokalita vyhlášena jako chráněné území v roce 1989. Současná rozloha území je 15,5 ha. Přírodní rezervace Horky byla v minulosti kosena a část sloužila jako pastvina. Cílem ochrany je záchrana jedinečného stepního biotopu s řadou vzácných a ohrožených druhů rostlin a živočichů.
Živočichové
Přírodní rezervace Horky je jakýmsi ostrůvkem v zemědělské krajině. Proto většina živočichů, především savců a ptáků, je pro tuto krajinu typická. Setkat se zde můžeme s kobylkou zelenou, vosou obecnou, babočkou pavím okem, otakárky a vzácněji majkou či drvodělkou fialovou. Z obratlovců například s ještěrkou obecnou, z ptáků jsou to druhy typické pro otevřenou krajinu bramborníček černohlavý, ťuhýk obecný, strakapoud jižní, koroptev polní.
Rostliny
Vzhledem k nevápnitému podloží má lokalita Horky vegetaci výrazně odlišnou od nedalekých stepních lokalit v okolí Čejče. Na Horkách najdeme velmi cenné porosty hlaváčku jarního, hadince červeného a kavylu tenkolistého. Největší porost hlaváčku jarního se nachází v jihozápadním svahu rezervace, jedná se současně o nejpočetnější populace této rostliny v okrese Hodonín.
Roste zde i zvonek sibiřský, pampeliška pozdní, kozinec dánský, hadinec červený, vstavač kukačka, starček celolistý, růže galská, oman oko Kristovo, kozinec vičencovitý a protože jsou v podloží písky, i vzácné pískomilné druhy jako pryskyřník ilyrský a divizna brunátná (fialová).