Historie obce Mokrovousy
První zmínka o vsi pochází ze 2. poloviny 14. století, z roku 1366, od kdy se zde vystřídalo několik vlastníků. K nejznámějším majitelům patřil zeman Beneš z Mokrovous. Posledním majitelem byla hraběnka Schaffgotschová, která koupila obec roku 1707 a připojila ji k velkostatku sádovskému. Po zničení zámku Sadová požárem koupila obec rodina Harrachů, které mimo jiné patřil i zámek Hrádek u Nechanic.
Ale život v obci tady byl už mnohem dříve. Podle posledních archeologických nálezů v lokalitě Pod kostelem tady sídlila pravěká osada. Na místě kde budou stát nové rodinné domky byly nalezeny úlomky hliněných nádob a kousky pracovního náčiní (pazourku). Dle předběžného odhadu znalců jde o nález z období neolitu.
Název obce souvisí pravděpodobně s říčkou Bystřice. Ta se často vylévala a tak bývalo v obci vlhko resp. mokro-ve-vsi a vlivem podkrkonošského nářečí vznikl název Mokro-vo-usi.
Dne 26. července 1914 zasáhla do života Mokrovous 1. světová válka. Na frontě padlo 11 životů občanů Mokrovous. Na jejich počest byl roku 1928 vybudován pomník.
Dne 15. března roku 1939 okupanti obsadili hranice republiky a o den později byla v Čechách a na Moravě zavedena německá marka. V roce 1940 bylo nařízeno odstranit z pomníku padlých vše co připomínalo Československou republiku. Obecní tajemník byl pro ilegální činnost uvězněn v koncentračním táboře kde také zemřel. Paradoxem je, že k pomníku padlým obětem 1. světové války se po dlouhá léta ubíraly různé delegace, které tady kladly věnce k výročí osvobození naší vlasti sovětskou armádou.
Dne 21. srpna roku 1968 se sovětští vojáci objevili znovu. Pro většinu obyvatel však jako nevítaní vetřelci. Celkem 236 občanů podepsalo rezoluci proti okupaci ČSSR spojeneckými armádami.
Po roce 1989 proběhla rekonstrukce elektrické sítě s výstavbou nové trafostanice, což umožnilo rozšířit rozvoj obce. V roce 1993 byla v budově OÚ vybudována ordinace dětského lékaře. V rámci projektu obnovy vesnice se podařilo vybudovat most v lokalitě Do Kříže, parkoviště na místě černé skládky, veřejné osvětlení na cestě ke koupališti a největším investičním záměrem byla bezesporu výstavba vodovodu, plynofikace obce a rekonstrukce mlýnského náhonu a rybníka. Rekonstrukci prodělalo i koupaliště. Byla vybudována také provozovna občerstvení a sociální zázemí.
Všechny práce směřovaly k roku 1995, kdy se právě na koupališti konala velká část oslav výročí 100 let založení sboru dobrovolných hasičů. Koupaliště se tak stalo centrem odpočinku a relaxace obyvatel. V červnu 2000 se v areálu konalo setkání rodáků spolu s hasičskou soutěží a dětským dnem.