Památky a zajímavosti Val
Kostel Nejsvětější Trojice stojí na skalním pahorku nad vesnicí Hamrem. Z kamene jej roku 1581 postavil pan Albrecht z Úsuší na Hamru-Ostrově a Valu ke cti Nejsvětější Trojice Boží a ku pohřbení těla svého. Do roku 1724 byl filiálním kostelem farnosti ve Veselí. Stal se kostelem farním v roce 1724, kdy při něm založil faru pan Václav Antonín Goltz z Goltzů. Kostel je jednolodní, zakončený věžičkou s křížkem na vrcholu, uvnitř věžičky je zvonek sanktusník. Na vítězném oblouku byly v roce 1997 odkryty a restaurovány nástěnné malby. Jedná se o soubor erbů majitelů Hamru a Valu a jejich příbuzných. Renesanční sgrafitová omítka kostela je původní. Jedná se o jeden z mála zachovalých a nepřestavěných renesančních kostelů. Je státní kulturní památkou.
Naproti kostelu se nachází barokní fara z roku 1724. V prvním poschodí se nachází prkenný strop malovaný s barokními ornamenty. Objekt je památkově chráněn.
Zámek je nejstarší stavba v Hamru nedaleko jezu. V přízemí jsou patrné gotické prvky původní tvrze. Za držení Albrechta byla zřejmě přestavěna na zámek, který se dochoval do dnešní doby. Tvrz založili Valovští z Úsuší, kteří se sem přistěhovali z Valu. Zámek byl roku 1696 opraven, roku 1728 byl však opět zpustlý, stejně jako v dnešní době.
Pod Hamrem při řece Nežárce je kaplička Sv. Antonína Paduánského. Kaplička stála již v 17. století a byla i menší kaplí. Zřejmě byla postavena mezi rokem 1700 - 1750. V roce 2000 byla důkladně opravena a byla obnovena tradice poutní mše sv. v první srpnovou neděli.
Na návsi ve Valu stojí kaple sv. Jana Nepomuckého postavená v roce 1853 místními občany valovskými, kteří se u c.k. soudu v Lomnici nad Lužnicí a biskupské konzistoře v Českých Budějovicích zavázali po všechny časy pečovat o udržení této kaple v dobrém stavu a to nejen za sebe, ale i za budoucí občany.