Okolí a příroda Veselí nad Lužnicí
Veselí nad Lužnicí tvoří východisko k výletům do překrásného okolí s borovými lesy a bezpočtem menších i větších rybníků. Na dohled od města se rozkládá zajímavá přírodní lokalita Veselské pískovny. V jedné z informačních tabulí získají návštěvníci poučení o 47 km dlouhém umělém kanálu - Zlaté stoce, kterou vybudoval počátkem 16. století Štěpánek Netolický jako součást rybniční soustavy na Třeboňsku.
Pět jezer s čistou vodou poskytuje dostatek místa nejen pro milovníky společného koupání, ale i pro samotáře a dokonce pro nudisty.
Jen o několik málo stovek metrů dál začíná soustava dalších vodních ploch - Horusický rybník, třetí největší český rybník, Bošilecký, Švarcenberk nebo Vlkovský rybník a následují další rybníky, polní cesty, lesy a louky, součásti Biosférické rezervace Třeboňsko.
Mimo jiné se zde vyskytuje vzácná masožravá rosnatka okrouhlolistá, svá hnízda v převislých větvích bříz staví sýkora moudivláček a pozorný pozorovatel může zahlédnout dudka chocholatého, vážky, motýly, vydry a ryby - zkrátka všechno, co patří k vodě. I rybáři zde najdou svůj tichý kout, aby se nakonec těšili z uloveného kapra nebo cejna.
Součástí lokality pískoven je i jihočeská rarita - rezervace Písečný přesyp. Jako by se zde, v kraji rybníků, usadil kousek pravé a nefalšované pouště.
Frahelžská soustava - Zbudovaná „prokletým regentem" Jakubem Krčínem s okouzlujícími názvy rybníků: Naděje, Rod, Překvapil, Měkký, Strakatý, Láska, Skutek, Víra, Dobrá vůle a další), Horusický rybník (třetí největší rybník v ČR s vodní plochou o rozloze 415 ha), Rožmberský rybník s naučnou stezkou (největší rybník v Čechách s vodní plochou 489 ha, hráz lemována státem chráněnými duby ve stáří 150 - 400 let). Velký a Malý Tisý - významné hnízdiště a tahové shromaždiště vodních ptáků, ornitologická rezervace celosvětového významu.
Chráněná krajinná oblast Třeboňsko byla založena v roce 1979. Má rozlohu 700 km2 a rozkládá se v jižních Čechách, především v okrese Jindřichův Hradec. Jedná se o příklad ochrany kulturní krajiny výrazně pozměněné člověkem, která má přesto významnou ochranářskou hodnotu. To dokazuje i fakt, že již v roce 1978 bylo celé území vyhlášeno biosférickou rezervací. Třeboňsko je také ptačí oblastí a významným ptačím územím.
Sídlo správy CHKO je v Třeboni, která je i přirozeným centrem oblasti.