Současnost obce Příbram
Dnešní město Příbram již není městem hornickým. Zůstává však městem poutním a památníkem bohatých hornických tradic. Stává se střediskem nejen vědeckého bádání o dějinách uranového průmyslu.
V Příbrami má velkou tradici divadelnictví. V roce 1959 byl vybudován kulturní dům, v němž sídlí příbramské divadlo, a kde je také společenský sál i kino. Druhé místní kino je letní. Divadlo Antonína Dvořáka v Příbrami je stálou divadelní scénou s profesionálním souborem, i když jeho repertoár obohacují pravidelná zájezdní představení souborů z Prahy i odjinud.
Hudební život města je spojen se jménem Antotnína Dvořáka, který měl své letní sídlo v nedaleké Vysoké u Příbramě a často navštěvoval i samotnou Příbram. V roce 1969 zde byl založen Hudební festival Antonína Dvořáka, který se koná každoročně dodnes a přivádí sem významné domácí i zahraniční hudebníky a tělesa. Jeho součástí se stala i pravidelná klavírní soutěž s tříletou periodicitou.
Narodil se zde také celosvětově proslulý fotograf první poloviny 20. století František Drtikol. Městská galerie, která sídlí v Zámečku-Ernestinu, nese Drtikolovo jméno a nabízí stálou expozici z jeho díla.
V Příbrami sídlí fotbalový tým FK Marila Příbram, následník slavné Dukly Praha a původního příbramského klubu FC Příbram. Své domácí zápasy hraje na stadionu Na Litavce. Kromě tohoto stadionu se zde nacházejí dva kryté zimní stadióny, moderní plavecký areál, řada hřišť a tenisových center.