Památky a zajímavosti Rožmitál pod Třemšínem
Historické jádro města Rožmitál pod Třemšínem je městskou památkovou zónou.
Farní kostel Povýšení sv. Kříže ve Starém Rožmitále je nejstarší památkou města Rožmitála pod Třemšínem, dominantou Starého Rožmitála a spolu s bránou, farou a kaplankou také chráněnou kulturní památkou. Gotické portály, objevené při opravách kostela v 70. letech 20. století, jsou odborníky datovány do let 1230–1240. Kostel byl tedy pravděpodobně postaven v první čtvrtině 13. století. Vedle starých gotických portálů datovaných do let 1230–1240, dvou křtitelnic – kamenné ze 14. století a cínové z roku 1596 – a litinového náhrobníku z roku 1759 jsou největším skvostem kostela historické varhany, někdy též nazývané Rybovy, pořízené díky úsilí faráře Antonína Platnýře v roce 1750, dílo Martina Palečka z Netolic, na nichž v letech 1788–1815 hrával starorožmitálský regenschori Jakub Jan Ryba.
Původnímu podhradí, dnes náměstí s městskou památkovou zónou dominuje městský kostel sv. Jana Nepomuckého. Původně barokní kaple sv. Jana Nepomuckého byla přestavěna v létech 1904–1905 architektem Josefem Fantou v neobarokním slohu. V ochozu na kůru tohoto filiálního kostela se dochovala litinová deska s jedním z Rybových hesel: ”Abys byl lepším, pozoruj denně tvé činy a zkoumej je.” z roku 1852. Varhany pocházejí z roku 1905.
Zámek – Původně blatný hrad nechal po polovině 13. století postavit Oldřich z rodu Buziců. Podle pověsti byl hrad obklopen šípkovými keři a to dalo zřejmě podnět ke vzniku názvu Rosenthal, který by později počeštěn na Rožmitál. V 16. století byl hrad prodán Gryspekům z Gryspachu a přestavěn na renesanční zámek. Od roku 1623 sloužil jako letní sídlo pražského arcibiskupa. Ve 20. století zde byly byty a kanceláře Státních lesů. V roce 1994 přechází zámek z majetku státu zpět do správy Pražského arcibiskupství a o pár let později se ho ujímá soukromý majitel, společnost Trinity COOP.
Zámek nadále přetrvává v soukromém vlastnictví a Rožmitálský zámek, z.s. se se souhlasem majitele snaží objekt udržet v takovém stavu, aby se omezilo jeho chátrání a provádí drobné opravy. Zámek, od roku 1958 chráněn jako kulturní památka, byl díky činnosti spolku poprvé v historii alespoň v omezené míře a úměrně jeho stavu otevřen širší veřejnosti. Zámek je otevřen každou sobotu od 10 do 16 hodin a v rámci kulturních akcí.
Více informací o zámku Rožmitál pod Třemšínem najdete zde.
Radnice v Rožmitále pod Třemšínem vznikla na místě původního měšťanského domu. Její dnešní jádro pochází z roku 1837. Na radniční věž byly tehdy přeneseny hodiny ze staré, zrušené brány, která se dříve nacházela dole pod náměstím v Palackého ulici.
Rožmitál pod Třemšínem se může chlubit Podbrdským muzeum s památníkem Jakuba Jana Ryby a České mše vánoční, galerií a několika expozicemi. Návštěvníci ho najdou v těsné blízkosti náměstí na adrese Palackého 10. Muzejní expozice jsou poměrně rozsáhlé a obsahují i interaktivní prvky. Součástí muzea je i expozice historických automobilů, stodola, dětské hřiště a muzeum hasičstva.
Více zde.
Muzeum hasičstva v Rožmitále pod Třemšínem bylo slavnostně otevřeno v roce 2012. Vznikla zde v budově bývalé Galerie pod zámkem unikátně řešená expozice, která mapuje historii hasičstva se zaměřením na region, širší okolí i zahraničí. Návštěvníci mohou zhlédnout například ojedinělou sbírku ručně malovaných erbů Podtřemšínské župy číslo 61, nachází se zde dobové plakáty, dobové uniformy a další exponáty.
Cvokařské muzeum ve Starém Rožmitále je otevřeno zdarma pro potěchu všech návštěvníků obce Starý Rožmitál a jejího okolí. Bývalý cvokařský veřtat je přístupný v domě č.p. 74 od jara do podzimu. Návštěvu muzea můžete spojit s krásnou procházkou alejí podél Podzámeckého rybníka od farního kostela, u kterého je pohřben Jakub Jan Ryba, autor slavné České mše vánoční.