Okolí a příroda Vlkov
Severně za obcí se rozkládá rybník a rekreační vodní plocha Vlkovská pískovna, jež vznikla v letech 1952-1986 jako pozůstatek po těžbě písku. Ve stejném období vznikly v blízkém okolí další čtyři vodní plochy - Jezero Veselí, Jezero Veselí I., Jezero Horusice a Jezero Horusice I. V současné době patří Vlkovská pískovna mezi nejoblíbenější jihočeské vodní plochy pro letní rekreaci a provozování vodních sportů.
Písečný přesyp u Vlkova je unikátní přírodní památka jižních Čech. Jedná se o navátý písek s dunami a výskytem vzácných pískomilných rostlin. Území je vyhlášeno od 21. května 1954 jako přírodní rezervace s rozlohou 0,8 ha.
Rozsáhlé rybniční soustavy se staly evropsky významným hnízdištěm i migrační zastávkou vodního ptactva a jsou vyhlášené bohatostí mokřadní a vodní vegetace. K nejcennějším přírodním klenotům Třeboňska patří rozsáhlá rašeliniště se zachovalými rostlinnými společenstvy (blatkové bory).
Zachovány zůstaly z velké části i původní meandrující toky řek Lužnice a Nežárky s pravidelně zaplavovanými nivami a zbytky lužních lesů a současně i extrémně suché lokality vátých písků (Písečný přesyp). Jsou zde vyhlášeny dva mokřady mezinárodního významu chráněné Ramsarskou konvencí (Třeboňské rybníky, Třeboňská rašeliniště).
V samotné obci Vlkov stojí památná Masarykova lípa.