Historie obce Lázně Kynžvart
První oficiální zmínka o Castelu je z roku 972, kdy německý císař Otto I. daroval Castelum a přilehlé území biskupovi Wolfgangovi z Regensburgu. První zmínka o dokončení hradu je ze dne 4.8.1287. Výstavbu započal Konrad z Hohenbergu za panování českého krále Václava I. Stavba byla dokončena v roce 1287 jeho synem. To už byl na českém trůně slavný Přemysl Otakar II., král železný a zlatý. Od roku 1287 se Castulum jmenuje "De Kungisewart".
Postupem času byl hrad opuštěn a kolem roku 1345 se v něm usadili loupeživí rytíři, kteří přepadali obchodní karavany a zle loupili. Proto na žádost Chebských konšelů nařídil v roce 1348 Karel IV., aby byl Kynžvartský hrad pobourán. A tak se také stalo.
Později byl vystavěn hrad nový, který ovšem na počátku 17. století již nevyhovoval renesančním životním nárokům a proto Zedwitzové pod Kynžvartem postavili malý barokní zámeček s hospodářskými budovami. K zámku patřila kovárna, hájovna, sýpky, kolový mlýn, stáje, statek, zahradnictví a pivovar.
Hrad na konci třicetileté války vyhořel, zůstaly jenom holé zdi. Od panstva nebyl už zájem hrad obnovit a tak začal pomalu chátrat a stával se ruinou. Největší pohroma však přišla o 250 let později. Po velkém ohni, kdy vyhořel skoro celý Kynžvart, začali občané stavět své domy už ne ze dřeva, ale z kamene. Tento získávali lacino tím, že podkopávali hradní zdi a tak jim kámen sám padal dolů k nynějšímu hřbitovu a na louku pod ním. Té se od pradávna říkalo na "bělidle", neboť se zde bělilo plátno utkané místními pláteníky.
V roce 1672 projíždí císař Leopold I. Kynžvartem, zastavuje se s celým průvodem na obnoveném barokním zámku Kynžvart a je tady pohoštěn.
V roce 1863 zřizuje Richard Metternich vedle pramenu "Viktorka" první penzion. Tím dává základ a příklad na výstavbu celého lázeňského území. Na jeho počest přejmenovává město Kynžvart známou kyselku na pramen "Richard". V tu dobu vyvěrá na malém území šest pramenů , které využívají k léčbě.
1. července 1877 jsou otevřeny první hotely v lázeňské čtvrti a tím se otevírají brány Kynžvartských lázní světu. Hned v první sezóně se zde mimo jiné ubytovala Belgická královna , dále princ Talleyrand de Sagan a baron Nathaniel Rotschild.