Památky a zajímavosti Osice
Kostel Nanebevzetí Panny Marie
Pochází z roku 1701. První gotická stavba je připomínána již roku 1352. Uměleckou hodnotu má ručně vyřezávaný kůr z roku 1759. Po větrné smršti v roce 1929 byla kostelní báň zcela stržena a byla nahrazena bání současnou s pozměněným tvarem. V objektu je i památkově chráněná márnice, o jejíž korouhvi v podobě smrtky s lukem se traduje pověst, že kam zamíří, tam někdo zemře (pochází z doby velkých morů ve středověku).
Fara
Postavená v barokním slohu si uchovala do dnešních dnů nástěnné malby z konce 18. století. V jídelně fary je i pamětní síň skladatele národní hymny. V areálu fary je památkově chráněná sýpka na obilí.
Základní škola Františka Škroupa
Nově zrekonstruovaná budova školy má tradici už od poloviny 18. století jako jedna z prvních v kraji. Nad vchodem je pamětní plaketa Františka Škroupa. V areálu školy je skladatelův pomník, který zde byl umístěn v roce 1964 a jenž byl původně určen pro Rotterdam, kde je skladatel pochován.
Škroupův dům
Škroupův dům byl postaven ze sbírky občanů jako hold skladateli v roce 1928. Unikátní stavba sloužila vzdělávacímu a divadelnímu spolku Škroup od jeho postavení v roce 1928 až do roku 1951. V současné době je objekt značně zchátralý a na jeho rekonstrukci byl založen v roce 2000 nadační fond.
Památník obětem 1. světové války
Nachází se v areálu Škroupova domu. Je určen 23 obětem 1. světové války, který plně financovali místní občané.
Pamětní síň Františka Škroupa
Pamětní síň našeho rodáka a skladatele Františka Škroupa se jídelně fary je pamětní síň skladatele národní hymny. Postavená v barokním slohu si uchovala do dnešních dnů nástěnné malby z konce 18. století. V areálu fary je památkově chráněná sýpka na obilí.
Socha sv. Josefa
Socha sv. Josefa byla postavena v polovině 18. století a je v barokním slohu.
František Škroup
Český skladatel a dirigent František Škroup (1801–1862) patřil mezi nejvýznamnější pražské hudebníky druhé čtvrtiny 19. století. Po třicet let byl dirigentem přední operní scény v Čechách, v pražském Stavovském divadle, a řídil nejdůležitější pražské koncerty. Poslední dva roky života strávil v Rotterdamu, kde stál u zrodu nově zakládané německé opery. Dnes však je Škroup osobností téměř zapomenutou.
V paměti české veřejnosti zůstal především jako autor písně Kde domov můj ze zpěvohry Fidlovačka. Tato píseň se již v 19. století spontánně stala hymnou českého národa. Po rozpadu habsburské monarchie a založení samostatné Československé republiky v roce 1918 se stala hymnou státní.