Obecní znak
Základní informace
Kraj:Středočeský
Okres:Kutná Hora
Správní obvod:Kutná Hora
GPS souřadnice:49.952431N, 15.268654E
Nadmořská výška:254 m n. m.
První pís. zmínka:rok 1289 (736 let)
Katastrální výměra:3 305 ha
Počet obyvatel:18 907
PSČ:284 01
Adresa URL:www.kutnahora.cz

Památky a zajímavosti Kutná Hora

Historické centrum Městské památkové rezervace spolu s kostelem sv. Barbory a kostelem Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci je od roku 1995 zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO. Město Kutná Hora je členem evropského projektu EUROMINT, jehož cílem je shromáždit informace o všech evropských středověkých a raně novověkých mincovnách.


Nejznámější a nejvýznamější památkou je chrám sv. Barbory

Důvod jeho výstavby je zcela unikátní. Chrám totiž nebyl vystavěn na popud některé církevní instituce, nýbrž byl od počátku zamýšlen jako veliká reprezentativní stavba iniciovaná bohatými kutnohorskými měšťany. Podle kanonického práva měl chrám původně status pouhé kaple. Architektonicky ovšem směle konkuroval Pražské katedrále. Vyjadřuje dobové napětí mezi Prahou a Kutnou Horou a také mezi Kutnou horou a Sedleckým klášterem, na jehož pozemku bylo město vybudováno a jehož vlivu, ač bylo městem královským, podléhalo. Proto byl chrám také vybudován za městskými hradbami na pozemku pražské kapituly.

Stavba chrámu sv. Barbory započala roku 1388, probíhala v několika etapách a do značné míry souvisela s prosperitou stříbrných kutnohorských dolů. Práce na chrámu byly definitivně zastaveny roku 1558, přičemž byl chrám na západě uzavřen pouze provizorní zdí. Následující zásahy měly pouze udržovací charakter. V roce 1626 byl chrám předán jezuitům, kteří vedle něj vybudovali kolej. Po požáru kostela provedli barokní úpravy. Především došlo k vybudování barokního krovu.

Mezi lety 1884 až 1905 byla na základě popudu místního archeologického spolku Vocel provedena puristická rekonstrukce, při které byla budova nejen obnovena, ale také prodloužena o jednu okenní osu k západu, kde bylo vybudováno nové neogotické průčelí. Barokní krov byl nahrazen krovem v podobě trojice gotizujících stanových střech, které zřejmě zhruba odpovídají původnímu gotickému řešení.

Prvním projektantem a stavitelem chrámu sv. Barbory se stal Jan Parléř, syn stavitele Svatovítské katedrály Petra Parléře. Jan Parléř vystavěl nejstarší část chrámu s věncem obvodových kaplí podle vzorů francouzských katedrál. Původně budované trojlodí bylo brzy rozšířeno o široké vnější lodi, avšak s příchodem husitských válek byla stavba poprvé na šedesát let přerušena. Práce na chrámu byly znovu obnoveny v roce 1482, nejprve zde pracovali místní stavitelé, kteří pokračovali v intencích zakladatele stavby Jana Parléře. Od roku 1489 až do své smrti roku 1506 pracoval na dostavbě chrámu Matěj Rejsek. Jeho stavební zásahy  jsou charakteristické uplatněním množství velmi bohatého pozdněgotického dekoru.

Aby bylo možné chrám používat bylo potřeba především dokončit bazilikálně převýšenou hlavní loď. Příchod respektovaného architekta Benedikta Rejta roku 1512 však znamenal radikální změnu. Rejt kromě vrchní části hlavní lodi vybudoval ještě dvě shodně vysoké boční lodě. Ve své podstatě tak vznikl nad původní částí chrámu nový, pozdněgotický halový kostel, zaklenutý krouženou žebrovou klenbou a silně prosvětlený množstvím rozměrných oken. Iluzi „kostela nad kostelem" ještě zdůraznilo zcela nezvyklé umístění oltářů i ve druhé etáži kostela.

Podle Rejtova projektu se stavělo i po jeho smrti roku 1534, avšak s postupným poklesem těžby stříbra opět docházely finanční zdroje, a tak byly v roce 1558 práce definitivně zastaveny, aniž by došlo k vybudování poslední části soulodí, pravděpodobně o rozsahu dalších 4 až 6 klenebních polí.

V kněžišti je umístěno pozdně gotické pastoforium pocházející z dílny Matyáše Rejska z doby kolem roku 1510. Chórové lavice jsou zdobeny řezbami řezbáře mistra Jakuba Nymburského z let 1480–1490.

Pozoruhodné a ojedinělé v našem středověkém umění jsou dochované pozdně gotické fresky s báňskou tematikou v některých kaplích (Hašplířská kaple). V Mincovní kapli je na stěnách znázorněna středověká technika ražby mincí. Nejunikátnější je ovšem malířská výzdoba Smíškovské kaple (1485–1492) zobrazující typologicky pojaté scény královnou ze Sáby přichází ke králi Šalomounovi, Trajánův soud, Vidění Tiburtské Sybily a Ukřižování. Ve spodní části kaple doplňuje tyto výjevy ještě pozoruhodná malba „litterati", připravujících liturgické náčiní k bohoslužbě. Malíř, který vytvořil tyto malby byl nejen velmi schopným tvůrcem, ale byl navíc i dobře poučen o soudobé italské malířské produkci.


Hrádek

Původně postavený jako samostatný opevněný objekt, plnil pravděpodobně úlohu strážní tvrze nad údolím říčky Vrchlice. První písemné zmínky o této tvrzi a jejím majiteli, Hermanu de Castro, pocházejí z roku 1312. V průběhu 14.–15. století byla tvrz přestavěna na honosné patricijské sídlo. Od poloviny 20. století je budova Hrádku sídlem kutnohorského muzea (České muzeum stříbra), pokračovatele a právního nástupce muzejního a archeologického spolku Wocel (založeného v roce 1877). Hlavním posláním muzea je sbírkotvorná, výzkumná a expoziční činnost zaměřená na histori královského horního města Kutné Hory, středověké dolování, hutnění a mincování.


Vlašský dvůr

Opevněný objekt při jižních hradbách Kutné Hory se záhy po svém pravděpodobném založení kolem roku 1300 stává centrem hospodářské politiky – Václav II. sem z celého království stahuje provozy menších a poněkud roztroušených mincoven, vzniká pražský groš. Kolem nádvoří městského hradu jsou rozesety jednotlivé mincařské dílny, tzv. šmitny. Nad nimi erby měst, odkud byla výroba přesunuta. Svoje přízvisko „Vlašský" získává od florentských mistrů. Koncem 12. století probíhá přestavba oválného areálu v pohodlnější residenci Václava IV., vzniká dvoupatrový palác, vež a prostor královské pokladnice. Za vlády Vladislava Jagelonského vyrostl nový mincmistrovský dům. V první polovině 16. století mincovna ztrácí svůj monopol – výroba mincí se opět rozšiřuje i do dalších měst. Zároveň ustává ražba grošů, přichází totiž čas tolarů. Postupný pokles těžby stříbra vyústil roku 1727 v uzavření mincovny a areál začal chátrat. Až koncem 19. století je bývalý hrad odkoupen městem a neogoticky upraven arch. Ludvíkem Láblerem. Výsledek jeho práce je stejně sporný, jako např. u nymburských hradeb.

Během asi půlhodinové prohlídky navštívíte prostory královské pokladnice, kde jsou k vidění ukázky zde ražených mincí. Získáte také základní přehled o způsobu jejich výroby. Součástí expozice je replika mincířské kovárny, dále kaple Václava IV., ocitnete se též v dodnes svému účelu sloužící zasedací síni pánů radních.


Dalšími památkami v Kutné Hoře jsou:

  • Kostel sv. Jakuba (1330–1420)
  • České muzeum stříbra Kutná Hora a středověký důl
  • Hřbitovní kostel Nejsvětější Trojice (kolem 1415; 1488–1504)
  • Hřbitovní kostel Všech svatých (kolem 1290; 1698)
  • Jezuitská kolej (1667–1700)
  • Kamenná kašna (1493–1495)
  • Kamenný dům (1485–1495)
  • Kaple Božího těla (kolem 1400)
  • Klášter řádu sv. Voršily (1733–1743)
  • Kostel Matky Boží Na Náměti (1360–1470)
  • Kostel sv. Jana Nepomuckého (1734–1750)
  • Morový sloup (1713–1715)
  • Ruthardka
  • Sankturinovský dům

Kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele v Sedlci

Bývalý cisterciácký klášter byl založen roku 1142 Miroslavem z Markvartic, údajně na popud olomouckého biskupa Jindřicha Zdíka. Jméno stavitele sedleckého chrámu nám není známo, ale je jisté, že byl dobře obeznámen s francouzskými a německými katedrálními stavbami. Zároveň při stavbě zcela respektoval zásady cisterciácké architektury. Velmi výrazná je hlavní loď, která je nad boční lodě znatelně vyvýšena. Celková délka chrámu činí 87 m.

Ke zkáze kostela došlo během husitských válek roku 1421, kdy byl spolu s klášterem vypálen a opuštěn. Obnovy se dočkal až na konci 17. století. Na začátku 18. století pak byla započata jeho přestavba nejprve architektem Pavlem Ignácem Bayerem a pak ve stylu „barokní gotiky“ Janem Blažejem Santinim-Aichlem.

Na počátku 18. století byl kostel na náklad opata Jindřicha Snopka přestavěn do podoby, ve které jej známe dnes. Ten se snažil získat pro výzdobu kostela ty nejlepší umělce, kteří byli v Čechách dostupní.

V 19. století prošel chrám rekonstrukcemi, během nichž byla zasklena okna, položena dlažba a celý interiér byl vymalován v bílé a žluté barvě, která zůstala po posledním restaurátorském zásahu, který probíhal v letech 2001–2008, zachována.


Muzea v Kutné Hoře

Alchymistická dílna

Dačického dům – interaktivní expozice o Kutné Hoře a UNESCO

Hrádek – České muzeum stříbra a středověký důl

Vlašský dvůr

Kamenný dům

Tylův dům

Muzeum čokolády & čokoládovna Kutná Hora

Muzeum knihtisku – KNIHTISKÁRNA
Během prohlídky expozice vás čeká představení několika starých strojů, stručný výklad historie knihtisku se spoustou zajímavých informací a možnost praktického vyzkoušení tradičního řemesla. V doprovodu průvodce si vyzkoušíte některé historické stroje v chodu, jak čas a provozní podmínky dovolí. Vlastnoručně si vytisknout pohlednici Kutné Hory na sto let starém tiskovém stroji Boston? Žádný problém! Můžete si to tu zkusit sami a odnést si ji jako originální suvenýr.
Muzeum se nachází V Barborské ulici čp. 30, hned vedle Českého muzea stříbra (gotického Hrádku) a stříbrného dolu.
Web: www.muzeumkutnahora.info

Muzeum kostek a obchod LEGO

Muzeum kutnohorských pověstí, duchů a strašidel

Muzeum tabáku

Tipy na výlet v obci Kutná Hora a jejím okolí.

Reklama

Informace o počasí pro oblast: Kutná Hora

Počasí meteostanice Zibohlavy

Vzdálenost meteostanice od obce Kutná Hora: 9 km

Poslední data: 22.1.2025 09:00

Umístění: 284 m.n.m

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz

Počasí meteostanice Zibohlavy

Teplota
-2,6
°C
Zdánlivá teplota
-5,2
°C
Rosný bod
-4,1
°C
Vlhkost
91,1
%
Denní srážky
0,0
mm/den
Osvit
0,0
W/m2
Atmosférický tlak
1013,9
hPa
Směr větru
JV
Rychlost větru
0,0
m/s
Nárazový vítr
0,0
m/s

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz

Předpověď počasí pro meteostanici Zibohlavy

Dnes
-3/2
°C
Zítra
-2/3
°C

Předpověď počasí poskytuje www.meteocentrum.cz


V okolí obce Kutná Hora se také nachází

Albrechtice

Albrechtice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 9 km (JZ)

/
Bahno

Bahno

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 9 km (J)

/
Bašta

Bašta

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 7 km (S)

/
Bohouňovice I

Bohouňovice I

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 7 km (Z)

/
Bojiště

Bojiště

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 5 km (Z)

/
Bořetice

Bořetice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 7 km (Z)

/
Březová

Březová

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 8 km (J)

/
Bykáň

Bykáň

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 6 km (J)

/
Bylany

Bylany

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 3 km (JZ)

/
Čáslav

Čáslav

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 10 km (JV)
Počet obyvatel: 9 623

/ /
Červené Pečky

Červené Pečky

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 5 km (SZ)
Počet obyvatel: 1 967

/
Chedrbí

Chedrbí

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 10 km (JV)

/
Chlístovice

Chlístovice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 9 km (JZ)
Počet obyvatel: 772

/
Chotusice

Chotusice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 9 km (V)
Počet obyvatel: 793

/
Chrást

Chrást

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 6 km (J)

/
Církvice

Církvice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 5 km (V)
Počet obyvatel: 1 281

/
Dobřeň

Dobřeň

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 9 km (Z)

/
Dolany

Dolany

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 4 km (SZ)

/
Grunta

Grunta

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 3 km (SZ)
Počet obyvatel: 96

/
Habrkovice

Habrkovice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 9 km (SV)

/
Hájek

Hájek

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 6 km (J)

/
Hlízov

Hlízov

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 4 km (SV)
Počet obyvatel: 635

/
Hlouška

Hlouška

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 0 km (SV)

/
Hluboký Důl

Hluboký Důl

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 6 km (SZ)

/
Hořany

Hořany

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 3 km (SZ)

/
Jakub

Jakub

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 5 km (V)

/
Kaňk

Kaňk

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 2 km (S)

/
Karlov

Karlov

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 3 km (S)

/ /
Kbel

Kbel

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 10 km (SZ)
Počet obyvatel: 214

/
Kbílek

Kbílek

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 9 km (SZ)

/
Kluky

Kluky

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 6 km (JV)
Počet obyvatel: 546

/
Kobylnice

Kobylnice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 10 km (SV)
Počet obyvatel: 200

/
Kolín

Kolín

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 10 km (SZ)
Počet obyvatel: 28 944

/
Kolín I

Kolín I

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 10 km (SZ)

/
Kolín III

Kolín III

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 9 km (SZ)

/
Kolín IV

Kolín IV

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 9 km (SZ)

/
Kolín V

Kolín V

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 10 km (SZ)

/
Kolín VI

Kolín VI

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 10 km (SZ)

/
Konárovice

Konárovice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 10 km (S)
Počet obyvatel: 965

/
Kořenice

Kořenice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 10 km (Z)
Počet obyvatel: 610

/
Korotice

Korotice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 10 km (J)

/
Krasoňovice

Krasoňovice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 9 km (J)

/
Krchleby

Krchleby

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 9 km (JV)
Počet obyvatel: 403

/
Křesetice

Křesetice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 5 km (J)
Počet obyvatel: 694

/
Krupá

Krupá

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 6 km (J)

/ /
Libenice

Libenice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 4 km (S)
Počet obyvatel: 299

/
Lomec

Lomec

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 9 km (J)

/
Malenovice

Malenovice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 10 km (Z)

/
Malešov

Malešov

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 6 km (JZ)
Počet obyvatel: 1 031

/
Malín

Malín

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 3 km (SV)

/
Maxovna

Maxovna

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 7 km (JZ)

/
Mezholezy

Mezholezy

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 6 km (Z)

/
Miskovice

Miskovice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 5 km (Z)
Počet obyvatel: 1 132

/
Močovice

Močovice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 8 km (JV)
Počet obyvatel: 410

/
Nebovidy

Nebovidy

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 6 km (SZ)
Počet obyvatel: 746

/
Neškaredice

Neškaredice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 3 km (JV)

/
Nová Lhota

Nová Lhota

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 6 km (JZ)

/
Nová Lhota

Nová Lhota

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 8 km (J)

/
Nové Dvory

Nové Dvory

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 4 km (SV)
Počet obyvatel: 859

/
Olšany

Olšany

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 6 km (JV)

/
Opatovice

Opatovice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 6 km (Z)

/
Ovčáry

Ovčáry

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 4 km (V)

/
Pašinka

Pašinka

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 8 km (SZ)
Počet obyvatel: 349

/
Perštejnec

Perštejnec

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 3 km (JV)

/
Polánka

Polánka

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 7 km (JZ)

/
Polepy

Polepy

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 7 km (SZ)
Počet obyvatel: 645

/
Poličany

Poličany

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 3 km (J)

/
Přítoky

Přítoky

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 2 km (Z)

/
Pucheř

Pucheř

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 6 km (JV)

/
Ratboř

Ratboř

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 8 km (Z)
Počet obyvatel: 543

/
Rohozec

Rohozec

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 9 km (V)
Počet obyvatel: 311

/
Roztěž

Roztěž

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 7 km (JZ)

/
Sedlec

Sedlec

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 2 km (SV)

/
Sedlov

Sedlov

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 8 km (Z)

/
Šipší

Šipší

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 1 km (SV)

/
Souňov

Souňov

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 9 km (JV)
Počet obyvatel: 149

/
Šťáralka

Šťáralka

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 6 km (SZ)

/
Starý Kolín

Starý Kolín

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 7 km (S)
Počet obyvatel: 1 598

/
Štítary

Štítary

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 10 km (SZ)

/
Suchdol

Suchdol

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 7 km (Z)
Počet obyvatel: 1 089

/
Svatá Kateřina

Svatá Kateřina

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 7 km (SV)

/
Svatý Mikuláš

Svatý Mikuláš

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 7 km (SV)
Počet obyvatel: 937

/
Těšínky

Těšínky

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 9 km (Z)

/
Třebešice

Třebešice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 6 km (JV)
Počet obyvatel: 294

/
Třebonín

Třebonín

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 10 km (J)
Počet obyvatel: 133

/
Tři Dvory

Tři Dvory

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 9 km (S)
Počet obyvatel: 969

/
Tuchotice

Tuchotice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 7 km (JZ)

/
Týniště

Týniště

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 8 km (J)

/
Úmonín

Úmonín

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 7 km (J)
Počet obyvatel: 521

/
Veletov

Veletov

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 9 km (S)
Počet obyvatel: 266

/
Vidice

Vidice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 8 km (JZ)
Počet obyvatel: 275

/
Vodranty

Vodranty

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 8 km (JV)
Počet obyvatel: 76

/
Vrchlice

Vrchlice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 6 km (J)

/
Vysoká

Vysoká

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 7 km (Z)

/
Záboří nad Labem

Záboří nad Labem

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 10 km (SV)
Počet obyvatel: 827

/
Zibohlavy

Zibohlavy

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 10 km (SZ)

/
Žižkov

Žižkov

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 1 km (JZ)

/ / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /
Zámek Žleby

Zámek Žleby

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 17 km (JV)

/
Obora Žleby

Obora Žleby

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 17 km (JV)

/ / / / /

Reklama
Víte že?

Aplikace Místopisy.cz

Součástí aplikace je také tzv. widget, který lze umístit na plochu vašeho telefonu nebo tabletu a který Vám zobrazí zajímavosti z okolí místa, kde se právě nacházíte, včetně aktuální teploty?

Nejvýše ležící obec v České republice je Kvilda s nadmořskou výškou 1 065 m podle polohy obecního úřadu, pošty a kostela? Kvilda leží na Šumavě v okrese Prachatice.

České muzeum stříbra Kutná Hora

České muzeum stříbra v Kutné Hoře, jedno z nejstarších a nejbohatších muzeí v České republice

Nejvyšší hora v České republice je Sněžka (1 602 m n. m.), nejvyšší hora Krkonoš na hranici s Polskem. Na vrchol Sněžky vede sedačková lanovka z Pece pod Sněžkou.

Aplikace Místopisy.cz

Víte, že v aplikaci Místopisy.cz si můžete svá oblíbená místa označit a zařadit do vlastních kategorií?

Obora Žleby

Obora Žleby je ve vzdušné vzdálenosti 17 km od obce Kutná Hora?

Obora Žleby leží jižně od obce Žleby v lesním komplexu navazujícím na zámecký park a je jednou z lokalit, kde je chována vzácná bílá jelení zvěř.

Ke dni 1.1.2025 žilo v obci Kutná Hora 9 067 mužů a 9 840 žen?

Praha

Nejbližší obec nad 150 000 obyvatel je Praha s 1 128 431 obyvateli ve vzdušné vzdálenosti 61 km?

Praha je hlavní a zároveň největší město České republiky. Leží mírně na sever od středu Čech na řece Vltavě, uvnitř Středočeského kraje, jehož je správním centrem, ale jako samostatný kraj není jeho součástí.

Název obce Kutná Hora se v České republice vyskytuje v názvu obce, nebo názvu místní části pouze 1x?

Hrad Vlašský Dvůr

Hrad Vlašský dvůr v Kutné Hoře stojí v dominantní poloze při městských hradbách na hraně svahu nad údolím Vrchlice.

Zřícenina hradu Lichnice

Zřícenina hradu Lichnice je ve vzdušné vzdálenosti 24 km od obce Kutná Hora?

Zdaleka viditelná zřícenina hradu Lichnice či Lichtenburk se rozléhá nad městem Třemošnice v Železných horách.

Ke dni 26.3.2021 žilo ve Středočeském kraji 1 415 463 obyvatel, z toho 702 541 mužů a 712 922 žen?

Přehrada Vrchlice

Přehrada Vrchlice je ve vzdušné vzdálenosti 5 km od obce Kutná Hora?

Přehrada Vrchlice je jediná klenbová betonová hráz v České republice. Poloměr zakřivení činí 66,5 m. Nádrž byla budovaná v letech 1966 až 1970 na říčce Vrchlici. Výška její hráze je 40,8 m a délka v koruně činí 168 m.

Unikátní funkci „střechy Evropy" má vrch Klepáč (1 138 m n. m.) v Kralickém Sněžníku. Na jeho jižním úpatí je rozvodí tří moří: Nysa Klodzka vtéká do Odry a ta do Baltského moře, Tichá Orlice do Labe, to pak do Severního moře a řeka Morava je přítokem Dunaje, který se vlévá do Černého moře.

Nejníže ležící obcí v České republice je Hřensko (130 m n. m.), obec ležící v pískovcovém kaňonu při ústí říčky Kamenice do Labe.

Aplikace Místopisy.cz

Uživatel aplikace se může zapojit do tvoření zápisů o městech, obcích a kulturních či turistických objektech zasláním opravy textu nebo fotografie místa, které právě navštívil?

Nejvyšším bodem ve Středočeském kraji je vrchol brdských hřebenů Tok (862 m n.m.), nejnižším bodem je řečiště Labe u Dolních Beřkovic (158 m n.m.).

Reklama