Památky a zajímavosti Dolní Věstonice
V Dolních Věstonicích je turisticky nejlákavější muzejní expozice o zdejších nálezech na sídlišti lovců mamutů umístěná v bývalé barokní radnici ze 16. století, dále goticko-barokní kostel sv. Michaela připomínán již v roce 1389. Z původního kostela se zachovala raně gotická část s věží. Autorem bohaté vnitřní výzdoby byl Ignác Lengelacher, který vytvořil i sousoší sv. Luitgardy a sousoší sv. Panny Marie Pomocné, které uvidíte kousek od kostela.
Zbytky šestimetrových valů a základů kostelíka z 11. - 13. století na hradisku Vysoká zahrada stojí na okraji obce.
Přímo nad obcí se tyčí zřícenina hradu Děvičky a nejvyšší vrch Pálavy Děvín.
Habánské náměstí, tzv. Husí plácek, patří k největším zvláštnostem mikulovské vinařské oblasti. Habánské vinné sklepy zde tvoří celé náměstíčko.
Na východním okraji obce se nalézá významná geologická lokalita Kalendář věků, místo významných archeologických nálezů, místo celosvětově známé paleolitickým sídlištěm lovců mamutů. Z něj pochází nález unikátní Věstonické Venuše či první mapy vyryté do kosti.
V 16. století zde začala působit sekta novokřtěnců - habánů. Ti zde roku 1575 postavili pro potřeby majitelů panství - Lichtenštejnů vodní mlýn, který se zachoval ve své barokní podobě dodnes. Ve své době byl třetím největším mlýnem na Moravě. Válcový mlýn a pila vyhořel roku 1906.
Mlýn se nachází u silnice na Horní Věstonice. Samotná budova mlýna je nyní dost zchátralá. Nejcennější částí je barokní brána z 2. poloviny 18. století se sochou sv. Floriána.