Okolí a příroda Novosedly
Chráněné viniční tratě Mikulovska patří díky zdejšímu velmi teplému a suchému podnebí k nejteplejším místům jižní Moravy. V dnešních výsadbách převažují v mikulovské oblasti bílé odrůdy. Na vápenitých půdách vyzrávají do výtečné jakosti odrůdová vína Ryzlink vlašský a Veltlínské zelené. Výbornou jakostí vyniká i Rulandské bílé i šedé a zejména příbuzná odrůda Chardonnay. V současnosti se tu osvědčují i novošlechtěné odrůdy Pálava, Aurelius nebo i zahraniční odrůda Kerner, zvláště vhodná pro vápenité půdy.
V hlinitých půdách Novosedelska se již dlouhá léta výborně daří odrůdám Ryzlink vlašský, Veltlínské zelené a na méně vhodně položených vinicích odrůdě Müller-Thurgau. Nově zde nacházejí dobrá stanoviště také francouzské odrůdy Merlot a Cabernet Sauvignon.
V novosedelských vinicích se daří zejména RV, RR, mimořádná vína rodí RB, TČ, ZWa RM. Vína z Novosedel jsou mimořádná mohutností, plností a vyrovnaností s jedinečným charakterem.
Výjimečná kvalita novosedelských vín je dána výjimečností terroir to znamená půdy, která je na zdejších viničních tratích většinou tvořena štěrkem, pískem a jílem s velkým obsahem vápencových valounů a mimořádným mikroklimatem vytvářeným řekou Dyjí.
Geologické podloží novosedelských viničních tratí je z velké části tvoří třetihorní mořské sedimenty, které jsou nedílnou součástí geologie jižní Moravy. Srovnatelné geologické podloží vinic je charakteristické i pro oblast Médoc v Bordeaux, jejichž třetihorní sedimenty se usazovaly v zálivech stejného moře jako sedimenty v oblasti Novosedel.
V roce 1993 byla zřízena v katastrálním území státní přírodní rezervace Slanisko Novosedly. Chrání jeden z posledních zbytků jihomoravských slanisk, na němž se vyskytuje řada vzácných druhů rostlin a hmyzu.