Okolí a příroda Ostrožská Nová Ves
Obec Ostrožská Nová Ves se nachází v pomoravní nížině Dolnomoravského úvalu. V okolí obce vzniklo několik rozsáhlých vodních ploch, které se staly oblíbenou oblastí vodních sportů, rekreace, ale také důležitým hnízdištěm a tahovou zastávkou vodních a mokřadních ptáků.
Přírodní památku Lázeňský mokřad (9,2 ha) tvoří vlhké slatinné louky ležící asi kilometr severně od obce Ostrožská Nová Ves. Jde o jeden z posledních zbytků původních slatinných luk a porostů vrbin, které jsou důležité pro přežití řady vzácných druhů bezobratlých živočichů a rostlin. Na lokalitě bylo zjištěno téměř sto druhů vyšších rostlin. Z botanického hlediska jde o území, které již nemá v nivě Moravy na Hradišťsku obdoby.
Z významných rostlinných druhů byl zjištěn skřípinec jezerní, kamyšník přímořský, sítina sivá, ostřice srstnatá, kosatec žlutý, šmel okolíkatý a silně ohrožený druh ožanka čpavá.
Ze zajímavých živočichů se vyskytují vzácné druhy brouků vázané na porosty vrb, např. tesaříci a velmi vzácní krasci. V polních kulturách v bezprostředním okolí luk byl zjištěn zvláště chráněný silně ohrožený krajník. Z obojživelníků se ve vodních příkopech a tůňkách vyskytují zejména skokani zelení a rosničky zelené.