Okolí a příroda Osvětimany
Obec Osvětimany leží na hranicích Zlínského a Jihomoravského kraje v Přírodním parku Chřiby na úpatí zalesněných kopců.
Pískovcový stěnový Ježovský lom leží kilometr od Ježova, ale patří do katastrálního území obce Osvětimany. Systematická těžba písku skončila před dvaceti lety a v roce 1998 byla oblast lomu o rozloze 0,9693 ha vyhlášena chráněným územím. Ježovský lom je zajímavý nejen z geologického hlediska, ale je i důležitým útočištěm teplomilné flóry a fauny. Vyskytuje se zde např. zvonek okrouhlolistý, radyk prutnatý, jetel rolní, mateřídouška kosteletzkyho, mochna stříbrná, kozalec ladní, tařice kališní, čekanice porýnská. Ze zoologického hlediska je vzácný výskyt teplomilné fauny, jako je např. modrásek vikvicový, saranče modrokřídlá, kudlanka nábožná.
Na rozmezí katastru Osvětiman a Medlovic se nachází jediné naleziště porcelánového jaspisu (porcelanitu) na Moravě - Medlovický lom. Pro místní je známější pod názvem "červenice" nebo "červenka", který získal díky svému cihlově červenému zbarvení. Historie lomu není dlouhá. Těžba porcelanitu začala na počátku druhé světové války a vytěžený materiál byl využíván zejména na zpevnění komunikací nebo k dekoračním účelům. Od sedmdesátých let je těžba zastavena a od roku 1997 je oblast o rozsahu 1,16 ha vyhlášena chráněným územím okresu Uherské Hradiště. Území ohrožuje snaha vlastníků vytěžit zbytek horniny.
Horské pásmo Chřiby je nejvyšší a nejčlenitější území Středomoravských Karpat, které se táhne téměř středem Moravy a odděluje severně položené roviny Hané od jižních rovin Slovácka. Je to vesměs zalesněná členitá vrchovina s vrcholem Brdo (586,7 m n. m.). Chřiby jsou velmi zajímavou oblastí z hlediska přírodovědného i historického.