Historie obce Chrášťovice
Podle nejstarších historických zpráv byla ves založena v první polovině 16. století. V roce 1544 byla přikoupena k Řepici a stala se částí řepického panství rytířů Hodějovských z Hodějova. V roce 1577 připadla pod Sedlici, k majetku rodu Štemberků. V roce 1726 dostala novou vrchnost a přešla k drhovelskému panství, které náleželo tehdy Černínům z Chudenic. V polovině 18. století, když se jedna z dědiček panství přivdala do rodiny Lobkoviců, náležely Chrášťovice tomuto rodu.
Po roce 1848, po zrušení roboty a zániku panského zřízení se Chrášťovice staly samosprávnou obcí.
Ve starých spisech jsou Chrášťovice nazývány Krašťovice; výnosem zemské správy ze dne 22. 2. 1924 byl změněn na Chrášťovice. Podle profesora Augustina Sedláčka vznikaly místní názvy obcí v prácheňském kraji tak, že obyvatelům místních hospodářství se až do XIII. století říkalo po pánovi a jeho potomcích a posléze název ustrnul změnou koncovky jako název vsi nebo sídla. Takže Chrášťovice se jmenují po jistém Chrastovi, stejně jako Petrovice po Petrovi a po Klenovi Klínovice.
Významnými rodáky obce jsou bratři Jan a Tomáš Čapkovi, kteří se narodili v usedlosti čp. 16 ve východní části obce. Z obou stran vjezdu do statku jsou umístěny pamětní desky. Jan V. Čapek, narozen r. 1842, byl česko-americký novinář a Tomáš Čapek, narozen r. 1861, byl prezidentem Bank of Europe a spisovatelem žijícím v New Yorku. Psal o českých krajanech v Americe.