Historie obce Stříbro
Město Stříbro má velmi bohatou historii. Nejstarší archeologické nálezy jsou z doby kamenné a bronzové. První písemné zmínky jsou datovány rokem 1183. Celá historie se odvíjela od výhodné polohy na trase obchodní cesty Praha - Norimberk. Neméně důležité je pro Stříbro hornictví a dolování rud, které daly samotnému městu jméno.
Vrátíme-li se k roku 1183 dojdeme k listině knížete Bedřicha Přemyslovce. Jednalo se spíše o hornickou osadu s kostelíkem Panny Marie, která stávala v blízkosti současného hřbitovního kostela. V té době je také lokalita nazývána podle řeky Mže. Mezi lety 1240 - 1250 byly na skalnatém ostrohu nad starou hornickou osadou položeny základy nového královského města se zajímavými architektonickými prvky. Ve 13. a 14. století získalo město Stříbro od českých králů různé výsady. Na nátlak měšťanů byla zrušena některá z privilegií, která přináležela tehdy například Kladrubům, jež byly pod vlivem církve. Ještě před husitskými válkami patřilo Stříbro ke čtyřem největším městům v Plzeňském kraji. Stříbro mělo také tři kostely a tři kláštery. V roce 1427 neúspěšně obléhali město křižáci, kteří pak byli rozprášeni v památné bitvě u Tachova.
Šestnácté století bylo pro Stříbro časem rozvoje. V rozkvětu bylo jedenáct profesních cechů a široko daleko se proslavilo pivo se stříbrského pivovaru. Vystavěna byla řada městských domů, radnice, opraveny kostely a změn doznalo i městské opevnění. Další pohromu s sebou přinesla třicetiletá válka, kdy bylo město drancováno nejprve švédskými vojsky a poté císařskou armádou.
Od roku 1660 se opět obnovila těžba v olověných dolech, které napomohly městu k bývalé prosperitě. Příchodem německých horníků získalo převahu německé obyvatelstvo. Stříbrští měšťané nebyli jen horníci, kupci a řemeslníci, ale své příjmy doplňovali z podstatné části i zemědělstvím. Těžba olověných rud byla zastavena na počátku 80. let minulého století.