Památky a zajímavosti Stříbro
Ve městě Stříbro můžete vidět a navštívit několik historickýc památek a pamětihodností, například kostel Všech svatých, kostel Nanebevzetí Panny Marie, kostel sv. Petra, renesanční radnici, městské opevnění a Husitskou baštu, dále několik soch a sousoší a zajímavostí je 13. poledník.
Městské opevnění
Pozoruhodné je opevnění města, které uzavírá prstencem hradeb nejen vnitřní město, ale také jižně situované předměstí, tzv. Nové město. Středověká stezka procházející Stříbrem byla střežena dvěma branami. Horní (Chebská) brána stávala v dnešní Benešově ulici a byla zbořena roku 1877. Dolní (Pražskou) bránu situovanou v Plzeňské ulici zbořili Stříbrští již roku 1839. Zbytky hradeb jsou zachovány v parku a na jižní straně města.
Fortifikace tzv. Nového města se zachovala lépe. Jejím nejpozoruhodnějším pozůstatkem je kamenný most přes Mži s branou vystavěnou v letech 1555-1560. Za jejího stavitele je považován Benedikt (Vlach) z Ferolu ve Španělsku. Most je nesen pěti oblouky. Dvoupatrovou hranolovou věž s průjezdem brány kryje jehlancová střecha. Nad venkovním portálem brány je zasazen městský znak s českým nápisem a datem výstavby věže. Vedle Mostní věže Karlova mostu v Praze je stříbrská věž jediná svého druhu v Čechách.
Radnice
Stavbou, která město proslavila, je bezesporu zdejší renesanční radnice. Rozlehlá stavba se třemi štíty byla postavena v průběhu 16. století. Renesanční část budovy zaujímá místo dvou měšťanských domů. K rozšíření vstupní části do dnešní podoby došlo po požáru stavby v roce 1588. Podle nedávných zjištění byl autorem přestavby Albrecht Vlach Gryson, autor renesanční radnice v Plzni. Zadní části objektu byly výrazně upraveny a rozšířeny v 19. století. V tomto období byla rovněž provedena rekonstrukce fasády a sgrafit dle návrhu prof. V. Schwerdtnera. Figurální sgrafita představují údajné založení města Soběslavem I. v roce 1131, hájení města proti křižákům v roce 1427 a alegorii spravedlnosti. Poslední nákladnou obnovou prošla radnice v letech 1990-1997, v srpnu tohoto roku byl objekt slavnostně otevřen a navrácen původnímu využití - správě města. Vedle radnice stojí altán z 18. století rekonstruovaný současně s radnicí.
Husitská bašta
Z městských bašt a věží zbyla pouze jediná, tzv. Husitská, která stojí v blízkosti dolního benzínového čerpadla. Kolem roku 1705 je majitel přestavěl na obytný objekt s štítem. Atmosféru jednoho z malebných zákoutí dokresluje tzv. Židovská branka v jihovýchodní částí města. Tímto prostým klenutým pasem bylo kdysi možné vstoupit do židovské čtvrti.
Děkanský kostel Všech Svatých
V celkových pohledech na město se výrazně uplatňuje věž děkanského kostela. Původní svatyně zanikla v pozdě gotické přestavbě z roku 1565. z této stavby se do současnosti zachovala věž, západní průčelí a část presbyteria. Ostatní části rozměrné stavby pocházejí z let 1754 - 1757, kdy byl objekt barokně upraven. Poslední velká oprava kostela byla zahájena kolem roku 1990 a týkala se především věže, fasády a střech. Na malířské výzdobě kostela pracovali E. Dollhopf roku 1766 (presbytář) a F. J. Lux 1760 (malby v kupoli presbytáře a v trojlodí). Hlavní oltář byl vyhotoven roku 1762 stříbrským řezbářem I. Platzerem a osazen Dollhopfovým obrazem.
Hřbitovní kostel Nanebevzetí Panny Marie
K nejstarším ještě předlokačním stavbám města, náležel kostelík staré hornické osady vybudovaný v období kolem roku 1180. Jeho stavba byla několikrát přestavěna a za husitských válek těžce poškozena. V letech 1573 - 1574 byl na místě starého kostela vystavěn zednickým mistrem Honzíkem kostel nový. K jeho výstavbě bylo použito tesaných kvádrů se zubořezem získaných demolicí románského kostela. Kostelík je dnes prázdný a nepřístupný. Vybrané kované kříže ze zrušeného hřbitova jsou umístěny v depozitáři stříbrského muzea.
Sochy a sousoší
Sousoší Panny Marie zvedající se uprostřed náměstí vznikalo v několika časových etapách. Jeho nejstarší část pochází z let 1740-1762. Měšťané ji vztyčili proto, aby město ochránili proti morové nákaze. Sloup se sochou Panny Marie je 14 m vysoký a obklopuje ho 12 soch českých a morových patronů. Za autora původní kompozice je považován plzeňský sochař Lazar Widmann. Barokní sochy sv. Jana Nepomuckého nalezneme v ulici 28. října a na mostě u Mostní věže.
13. poledník
Toto nově vybudované klidné místo ve Stříbře bychom mohli najít blízko centra města v malém parčíku. Poledník je pomyslná čára, spojující oba dva póly planety Země. Všechna města ležící na stejném poledníku, bez rozdílu jazyků či pleti, mají stejný čas. Poledník byl postaven, aby vyzval občany k poznávání, přátelství a setkávání. Kameny okolo poledníku, celkem je zde 25 kamenů, symbolizují zem, původ všeho.
Městské muzeum
Městské muzeum ve Stříbře se nachází v budově bývalého minoritského kláštera, jehož založení je připisováno zakladatelům šlechtického rodu Švamberků. V první polovině 18. století byl klášter barokně upravován, přesto však byl roku 1785 patentem Josefa II. zrušen. Dalšími úpravami prošel klášter po r. 1952, kdy byl objekt přestavován pro potřeby školy. Při výkopech v r. 1953 byly v objektu kláštera objeveny ostatky dvou císařských generálů, jejichž těla zde byla uložena společně s Albrechtem z Valdštejna, který byl ve Stříbře pochován mezi lety 1634–1636. V roce 1988 bylo do budovy přesunuto městské muzeum a následně prošel klášterní komplex několika etapami rekonstrukce.
Ke klášteru přiléhají zříceniny klášterního kostela sv. Máří Magdalény a klášterní zahrady.
Muzeum nabízí návštěvníkům tyto expozice:
- Historie města v časové ose od založení do 19. století
- Archeologie od odby kamenné až po slavanské osídlení
- Minerály stříbrských rudních žil
- Historie hornictví na Stříbrsku
- Minerály a horniny – výuková sbírka pro pořeby školních zařízení
- Paleontologie – živočichové obecně a rostliny z permokarbonu u Nýřan a Zbůchu
- Zoologie – savci, ptáci, měkkýši, brouci a motýli
- Selská světnice – malovaný nábytek, nádobí a nářadí z konce 19. století – Sulislavsko
- Nábytek, sklo, porcelán obrazy od baroka až do poloviny 20. století
- Motokros – menší expozice k historii stříbrského motokrosu