Historie obce Čestice
Nejstarší dochovaná zpráva o Česticích pochází z roku 1243, prvními majiteli byli Přechové z Čestic. Ves Doubravice se poprvé připomíná v roce 1251, kdy patřila Habrekovi z Doubravice. Jiný majitel vsi téhož jména se uvádív letech 1317 - 1327. Na začátku 15. století žili v Doubravici Markvart a Bohuněk z Doubravice (1406). Po Volfu z Doubravice následovali vladykové z Čestic. Roku 1520 spojená vojska Píseckých a Vodňanských vypálila Přechovi z Čestic jeho tvrz, protože jako pomocník Zdeňka Malovce přepadal kupce a bral jim zboží. Způsobenou škodu však král Ferdinand I. Václavovi Přechovi nahradil. Před rokem 1520 byla Doubravice připojena k Česticům.
Malá osada Kobylka (na mapě uvedená jako Na Kobylce) vznikla nejspíše v 18. století. Osada se nachází necelé dva kilometry jihozápadně od Čestic. V souvislosti s Kobylkou se dají najít zprávy o pálení dřevěného uhlí a dalšího zpracování dřeva.
Zapadlá osada Konopice se nachází jihovýchodně od Čestic, pod kopcem směrem k Nuzínu. V dřívějších dobách se zde zpracovával len a konopí. Vzdálenost osady od vsi byla dána nebezpečím častých požárů, které v časech smolných loučí často vznikaly.
rvní zmínky o Nahořanech pochází ze 14. století, kdy byly jejím obyvatelům dány významné výsady za střežení královských lesů. Událost byla zaznamenána roku 1315, výsady byly uděleny Eliškou Přemyslovnou.
Další významnou událostí v této obci byl rok 1629, kdy se sedláci v čele s rychtářem z Nahořan postavili proti rekatolizaci okolí česticka. Proti nim vytáhl češtický pán Jindřicha Hýzrle z Chodů. Po tři roky selské vojsko ovládalo celý kraj a došlo k několika menším potyčkám. Selské vojsko bylo nakonec rozpuštěno. O celé události se můžeme dočíst v Pamětech Jindřicha Hýzrleho.
Radešov byl od svého vzniku samostatnou obcí. První zmínka o Radešovu je z roku 1551, ale o obyvatelích s přívlastkem "z Radešova" lze nalézt záznamy i dříve. Skrz obec protéká potok Peklov, v obci se nachází kaplička, která byla postavena na památku dívky, kterou zde za dávných dob roztrhali vlci.
Jméno Střídka získala ves podle pověsti kvůli neustálým rozporům mezi pány z Němčic a Čestic. Kdysi zde prý byla postavena tvrz, kde měl královský vyslanec spory řešit. Protože se páni při slyšení u vyslance museli střídat, vznikl název obce Střídka.