Současnost obce Staré Město
Staré Město bylo v minulosti často součástí sousedního okresního města Uherské Hradiště. Staré Město díky své poloze v těsném sousedství správního střediska kraje a posléze okresu zastávalo dlouhá desetiletí funkci jakéhosi uherskohradišťského předměstí a například v letech 1850 – 1945 nemělo statut města ani městyse. Staroměšťané sice žádali o povýšení na město již v roce 1922, ale marně. Součástí Uherského Hradiště bylo Staré Město v letech 1943 – 1945, potom v letech 1949 – 1954 a nakonec od roku 1971 do 26. listopadu 1990, kdy bylo v Uherském Hradišti rozhodnuto o osamostatnění Starého Města. Od 1. ledna 1991 se stalo Staré Město samostatnou obcí a od 1. ledna 1996 byl změněn název obce na Staré Město bez přívlastku „ u Uherského Hradiště“. Městem bylo Staré Město vyhlášeno 1. listopadu 1997. Slavnostního aktu se v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky v Praze zúčastnili starosta František Slavík a zástupce starosty František Janík, kteří převzali oficiální listinu z rukou předsedy sněmovny Miloše Zemana.
Dnes průmyslově – zemědělský charakter města podtrhuje vzrůstající počet podnikatelských subjektů, moderní bytová výstavba i rozmanitý kulturní a společenský život.
V současnosti se ve městě nachází veřejný vodovod i plynovod, kanalizace s napojením na čističku odpadních vod, pošta, banky, policie, 3 mateřské školy, základní škola, střední odborná škola, gymnázium, veřejná knihovna, kulturní zařízení, středisko pro volný čas mládeže, muzeum, přírodní amfiteátr, zdravotnické zařízení, 2 lékárny, azylový dům, domov pro osoby se zdravotním postižením a celá řada prodejen, služeb a pohostinství.
Staré Město se zapsalo do povědomí sportovní veřejnosti nejen v rámci regionu, ale i v celorepublikovém měřítku díky fotbalistům klubu 1. FC Synot, kteří zde hráli I. ligu. Vedle mužstva dospělých fungují i družstva žáků a dorostenců. Mezi významné sporty patří také volejbal, šachy, šerm, házená, tenis.
Sport ale nejsou jen sportovní kluby, neboť je třeba umožnit sportovní vyžití všem občanům města. Ve městě je několik sportovišť a tělocvičen, kde se mohou věnovat cvičení a sportu všechny skupiny obyvatel. Tato kondiční cvičení probíhají většinou pod vedením zkušených cvičitelek z tělovýchovných jednot Sokol a Orel.
Ve Starém Městě je rovněž koupaliště, hřiště na plážový volejbal a tenisové kurty. V plánu je vybudovat velký sportovně – rekreační areál na Rybníčku, kde bude po dokončení možno se vedle odpočinku aktivně věnovat různým druhům sportu. Mělo by zde vzniknout hřiště na minigolf, kuželna, kluziště. Možnosti sportování dnes rozšířilo i využití Baťova kanálu pro lodní plavbu.
Staré Město je významnou krajovou oblastí Dolňácka s působivým folklorem reprezentovaným národopisným souborem Dolina. Dlouholetou tradici mají michalské hody plánované každoročně na poslední sobotu a neděli v září, nejblíže ke svátku patrona kostela. Veselo bývá v období fašanku, zpívá a tančí se o dožínkách, atmosféru má i mikulášská obchůzka a vynášení Mařeny. V dětském folklorním souboru tančí a zpívá na sto dvacet dětí, taneční soubor má také umělecká škola.