Současnost obce Liberec
Liberec nabízí v současnosti svým obyvatelům a návštěvníkům nepřeberné možnosti kulturního, společenského i sportovního vyžití.
KULTURA
Kultura zde má své zastoupení v podobě divadla, muzea, knihovny a dalších institucí. Divadelní umění je v Liberci prezentováno hned několika divadly. Nejznámější je Divadlo F. X. Šaldy, které se začalo stavět 6. září 1881 a přesně za dva roky a tři dny se v něm konalo první slavnostní představení. V současné době se na jeho jevišti střídají tři soubory, a to činohra, opera i balet. Kromě něj je v Liberci Malé divadlo, Krátké a úderné divadlo, či loutkové Naivní divadlo. Převážně dětem jsou určena loutková představení Naivního divadla, jenž vzniklo v roce 1949 a je také pořadatelem vyhlášeného festivalu Mateřinka.
Krajská vědecká knihovna je velice významným kulturním centrem města i celého regionu. Díky miliónovému literárnímu fondu, rozsáhlým sbírkám norem, hudebnin, map a přístupem do on-line informačních databází představuje skutečně vydatný zdroj informací.
Dříve v Liberci fungovala např. kina Varšava a Lípa, vytlačila je však multikino Cinestar v OC NISA a multikino Cinema City v OC FORUM. V Liberci každoročně probíhá i oblíbený filmový festival Ozvěny Febiofestu.
Mezi další významná kulturní zařízení patří především: Kulturní a společenské centrum Lidové sady a Dům kultury, neboť se zde konají četné koncerty, společenské akce, plesy, výstavy, veletrhy, semináře, školení, prezentace, svatební hostiny, bankety, rauty, večírky a významné oslavy.
Své "místo na slunci" si ve městě vydobylo i několik pěveckých sborů (dětských, ženských, mužských i smíšených), z nichž pravděpodobně nejznámějším je pěvecký sbor Severáček. Nesmíme však zapomínat ani na jeho kolegy z branže - např. Rosex, Kvintus, Cantemus, Collibet nebo pěvecký sbor Ještěd. Co se hudební oblasti týče, může se Liberec chlubit i hudebními skupinami: Těla, Jarret, Modrotisk, Krucipüsk, Hush. Cimbálovou muzikou B. Eliáše či Dušana Kotlára nebo uznávaným a legendárním Tanečním orchestrem Ladislava Bareše, Tanečním orchestrem Luboše Ottla nebo Tanečním orchestrem Vladimíra Jánského. Důležité místo v kulturní oblasti má i taneční škola manželů Koškových. Žáci této školy úspěšně reprezentují Liberec nejen v Čechách, ale i v zahraničí. Taneční skupina TAKT je velice známá taneční skupina zabývající se především tancem ve stylu disco formací. Folklór má též své nezanedbatelné zastoupení. Soubor Jizera zpracovává folklór Podještědí, Pojizeří a Podkrkonoší podle původních předloh.
Neměli bychom opomenout ani Severočeské muzeum, které jako stálou expozici nabízí Evropské užité umění od starověku do současnosti, Přírodu, Archeologii a Historii regionu; Umělecký plakát. Pro změnu Oblastní galerie se může pochlubit stálou sbírkou Nizozemského malířství 16. - 18. století, Francouzskou krajinomalbou 19. století a Českým uměním 20. století.
SPORT
Díky své poloze na úbočí hor nabízí Liberec celoročně ideální podmínky pro mnoho druhů sportu. Na Ještědský hřeben nebo Jizerské hory v létě míří vedle turistů také nadšenci cyklistiky (bikepark), v zimě pak lyžaři a snowboardisté, kterým jsou k dispozici tratě všech obtížností. Ještědský areál je ostatně i dějištěm lyžařských skokanských klání nadnárodního charakteru.
Přímo ve městě je pak celá řada různých sportovních klubů, z nichž bezkonkurenčně největší počet fanoušků si přivlastňují: FC Slovan Liberec (fotbalová I. liga) a HC Bílí tygři Liberec (hokejová extraliga). Oba kluby dosahují výborných výsledků a pravidelně obsazují první místa tabulek. Mnoho sportovních oddílů zastřešuje TJ Lokomotiva Liberec, která za dobu svého působení odchovala i řadu mistrů České republiky a někteří z jejích sportovců zamířili také do reprezentačních mužstev.
Samotné tělovýchovné jednoty a sportovní kluby libereckého regionu pak sdružuje Liberecká sportovní a tělovýchovná organizace, kde je na 20 000 sportovců, trenérů, rozhodčích a funkcionářů.
Kromě přirozených přírodních lokalit poskytují sportovcům prostor pro vyžití i mnohá sportoviště uměle vybudovaná. Nejvýznamnější z nich je liberecká multifunkční hala pod názvem Tipsport Arena. Tato moderní hala s kapacitou až 9 000 diváků slouží jako sportovní zařízení a zároveň je místem pro pořádání významných kulturních a společenských akcí. Po stránce technické i svým standardem a profesionálními službami je srovnatelná s obdobnými halami v Evropě i ve světě. Arena nabízí vhodné prostory pro mnohé druhy sportu: hokej, tenis, basketbal, volejbal, florbal, krasobruslení, atletiku atd.
Vyhledávaným sportovištěm je rovněž Plavecký bazén na Tržním náměstí, který krom skvělých podmínek pro plavání nabízí i množství doplňkových služeb - např: spinning nebo wellness a beze zbytku tak naplňuje svá 4 hesla: "trénink, kondice, zábava, zdraví".
OSTATNÍ KULTURNÍ STÁNKY
Významným magnetem města pro turisty je Zoologická zahrada v Liberci z roku 1919 - nejstarší svého druhu v ČR. V současné době se specializuje na chov vzácných a v přírodě často kriticky ohrožených druhů zvířat, z nichž největší zájem návštěvníků poutá liberecká rarita - bílí tygři.
Dalším významným turistickým cílem města je Botanická zahrada Liberec. Zahrada sice byla zpřístupněna již roku 1895, avšak zásluhou nedávné rozsáhlé rekonstrukce je nyní nejmodernější zahradou v Čechách a její výstavní skleníky jsou opravdovým rájem rostlin. Svou krásou vás jistě nadchnou noblesní orchideje, půvabná květnice, miniaturní svět bonsají nebo unikátní expozice masožravých rostlin.
Tvář prehistorie planety zachycuje pavilon Pravěk, atmosféru zámeckých oranžérií si pro změnu vychutnáte u pozoruhodné sbírky kamélií.
Mezi nejvýznamnější liberecké atraktivity se v současné době zařadil ještě unikátní projekt rodinné zábavy - Centrum Babylon. Jedná se o rozsáhlý zcela zastřešený komplex vybudovaný v prostoru bývalé továrny, představující v podstatě "městečko pod jednou střechou". Hlavní turistickou atrakcí Babylonu je velký Aquapark se soustavou bazénů s vodními chrliči, děti pak potěší zejména Lunapark - s množstvím pouťových atrakcí nebo "IQparkem", kde je celá řada pozoruhodných exponátů, detailní modely lidské anatomie, různé hlavolamy, hádanky atd. Babylon dále nabízí několik restaurací různého typu, obchůdky, wellness, bowlingovou halu, hotel či casino.
OBČANSKÁ VYBAVENOST
Liberec disponuje školskými zařízeními všech typů. O mateřské a základní školy pečuje statutární město Liberec, školy střední a učiliště spadají pod Krajský úřad Libereckého kraje, vysoké školství pak náleží přímo pod Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Vysoké školství je v Liberci zastoupeno tzv. Technickou univerzitou, která je pravým "centrem vzdělanosti", neboť poskytuje vzdělání více než 5 000 studentů. Univerzita je rozdělena na následující fakulty: fakulta architektury, fakulta mechatroniky a mezioborových inženýrských studií, fakulta hospodářská, fakulta pedagogická, fakulta strojní a fakulta textilní.
Zajímavou možností studia je tzv. centrum dalšího vzdělávání (označované také jako univerzita třetího věku popř. U3V), které nabízí možnost zájmového studia pro občany starší 50 let.
Péči o malé a šikovné školáky se věnuje Základní umělecká škola (ZUŠ), její budova byla v roce 1995 vyhlášena Stavbou roku České republiky. Škola působí jako metodické centrum, pořádá a organizuje koncerty, výstavy a soutěže.
K občanské vybavenosti v Liberci náleží samozřejmě další instituce a zařízení, včetně lékařství, obchodu, podnikání aj.
PRŮMYSL
Liberecký průmysl se v historii prosadil zejména zásluhou textilní výroby, jejiž začátky byly již v 16. století v oblasti soukenictví a plátenictví. Významný rozvoj soukenictví nastal v 17. století za Albrechta z Valdštejna v souvislosti s jeho postavením v čele armády. Objem vévodových objednávek nových uniforem byl značný, platil však údajně málo a vyžadoval krátké termíny dodávek. V 19. století rodina Liebiegů vybudovala v Liberci ve své době jeden z největších průmyslových podniků v celém Rakousko-Uhersku. Po vzniku samostatné republiky došlo z důvodu zmenšeného trhu a dalších vlivů ke stagnaci, přesto však i nadále zůstávala textilní výroba pro Liberec charakteristickým znakem.
Po sametové revoluci, která přinesla zásadní změny ve všech oblastech života (průmysl nevyjímaje), došlo k jednoznačnému přerodu výroby. Textilní oblast nemohla vzdorovat přílivu zboží ze zahraničí, čehož výmluvným dokladem je např. ukončení činnosti zdejší mamutí firmy Textilana, a.s.
Naopak rozmach prožívá automobilový průmysl, zejména výroba součástek a náhradních dílů do automobilů. V současnosti je srdcem výroby tzv. Průmyslová zóna Liberec - Jih (125 ha) v jihozápadní části Liberce, kde během krátké doby vyrostlo několik výrobních závodů. V přípravě je i další lokalita tzv. Průmyslová zóna Liberec - Sever (67 ha) v severozápadní části města.
Pomocnou ruku a především poskytování poradenských a konzultačních služeb v otázkách souvisejících s podnikatelskou činností nabízí Okresní hospodářská komora Liberec, která spolupracuje s Českou agenturou na podporu obchodu / CzechTrade.