Historie obce Smržov
První doložená zmínka o obci Smržov je z roku 1490, kdy „koupil Smiřice Hašek Střížek z Lužan a držel i Smržov". Ves se v té době rozprostírala převážně po levém břehu potoka, vlévající ho se u Smiřic do Labe. Krajina byla obydlena už mnohem dříve. V roce 1878 byla na louce severovýchodně od vsi (za kapličkou) vyorána keramika z doby lužicko-slezské.
Předměty byly tehdy uloženy do muzea v Jaroměři.
Smržovská kronika pana Stanislava Martina dokládá spojení se sousední vsí Hubílesem už při tvorbě Tereziánského katastru roce 1880. Smržov má samostatné písemné doklady o celoobecních problémech až od roku 1892, kdy došlo k rozdělení.
V roce 1958 vzniklo ve Smržově JZD, které začalo hospodařit na 240 ha zemědělské půdy. V roce 1961 byla sloučeno JZD Smržov a JZD Hubíles a výměra stoupla na 546 ha. Po sloučení zemědělství byla ke Smržovu politicky připojena v roce 1967 znovu obec Hubíles.
(Vlastivěda Královéhradecka z roku 1968)
V roce 1895 byla vysvěcena nově postavená škola - učilo se zde až do roku 1966. Nyní je v budově bývalé školy sídlo Obecního úřadu Smržov.
Záslužným dílem byla meliorace pozemků před 1. světovou válkou. Vzhled obce získal na kráse a vysušením bažin mnohem víc i z hlediska zdravotního. Obcí protéká Smržovský potok - s jeho regulací se začalo v roce 1908; břehy byly vydlážděny kamenem a sveden do něj odtok z rybníka od Krbových.
Vybudována byla průjezdná dlážděná nádrž - dokončena v roce 1911, ale v 60. letech minulého století zavezena. Rybník u Krbových byl v roce 1966 rovněž z poloviny zavezen. A vzniklo zde vybetonované koupaliště, které bylo pravidelně čištěno a sloužilo k osvěžení dětí i dospělých. Odvodněním a úpravou návsi se vytvořily podmínky pro založení obecního ovocného sadu. Navázalo se tím i na tradici ovocnářství ve Smržově, kde významnými pěstiteli byli pan Vojtěch Černý z č.p. 27 , pan Josef Martin z č.p. 24 a pan František Kvíčera z č.p. 54. V této době to byly krajové odrůdy, ale sad byl dosazovaný a udržovaný a tak se chlubíme i odrůdou jabloně Smiřická. Vysázeny zde byly třešňovky - Janáčkova - č.p. 28, Kvíčerova - č.p.30, Hájkova č.p. 21.
Před druhou světovou válkou bylo ve Smržově 45 koní a 100 kusů skotu.
V
roce 1930 byl ustanoven Svaz požární ochrany, který si z vlastní kulturní a společenské činnosti vybudoval a vybavil hasičskou zbrojnici.
Rok 1936 byl pro Smržov významný tím, že byl do vsi zaveden elektrický proud. Na počátku
2. světové války byl ve Smržově telefon. V roce 1997 byl zaveden do obce plyn a v roce následujícím byl vybudován vodovod. Za zmínku stojí vybudování dvou antukových hřišť v letech 1994 - 5, a od roku 2005 budované a pěkně vybavené dětské hřiště uprostřed obce, v místě bývalé nádržky.
Obec žije i kulturním životem. Tradičními se již staly: Staročeské kácení máje, Posvícenská zábava, Myslivecký ples; pro děti jsou pořádány: Čarodějnice, Dětský den, Mikulášská nadílka . Poutní místo u kapličky ožívá v květnu svátkem Letnic, druhou poutí 15. srpna a končí posvícením v měsíci září.