Památky a zajímavosti Uherský Ostroh
V historickém centru, jež bylo v roce 1990 vyhlášeno městskou památkovou zónou, najdete renesanční zámek z 16. století s nádvořím obklopeným arkádami. Střed města tvoří náměstí Sv. Ondřeje trianglového tvaru po obvodě s výstavnými měšťanskými domy.
Jeho dominantou je pozdně barokně-klasicistní stavba farního kostela sv. Ondřeje vybudovaného v letech 1751 – 1758, jenž svým výrazným průčelím vystupujícím z řady okolních domů vévodí celému prostoru náměstí. Ve stínu dvou lip uprostřed náměstí stojí pamětní kříž z roku 1774.
Z historických památek je nejvýznačnější stavbou zámek. Původně obranný hrad z 13. století byl přestavěn v letech 1560 – 1570 pány z Kunovic v moderní renesanční zámek se zámeckým parkem. V současnosti zámek slouží potřebám městského úřadu a městské knihovny. V jeho těsném sousedství ve zcela nově zrekonstruovaných bývalých hospodářských budovách zámeckého areálu (přízámčí) se nachází šicí dílna lidových krojů společnosti Lidové tradice a řemesla, o.p.s., informační centrum a ubytování v apartmánech.
Architektonickou dominantou města je železobetonový obloukový most přes řeku Moravu postavený v roce 1928. U mostu na levém břehu řeky Moravy se tyčí pomník padlým v první světové válce „Památník odboje“ – šohaj v nadživotní velikosti, poslední dílo sochaře Franty Úprky z roku 1929.
Z drobné architektury v prostoru návsi Ostrožského Předměstí stojí za zmínku patrová hranolová zvonička ze sedmdesátých let 19. století s dekorativními motivy sgrafitové výzdoby od akademického malíře Jano Köhlera z roku 1912. Zvon ve zvoničce pochází z ostrožského kostela.
K památkám nacházejícím se na bývalé návsi v Kvačicích patří obecní zvonice z konce 19. století. Při výjezdu z Kvačic po pravé straně ulice Hradišťské náš pohled upoutá klasicistní trojdílná výklenková kaple, kterou v roce 1834 naši předkové v úctě a pokoře vystavěli podle předlohy kapličky v rakouské vesnici Asendorf, jež se jim zalíbila na jejich cestách do poutního místa Mariazell.
Po pravé straně silnice do Blatnice pod Sv. Antonínkem stojí typologicky ojedinělá pozdně barokní poklona, pravděpodobně z doby kolem poloviny 18. století.
V dalších částech města se nachází židovský hřbitov s cennými náhrobky starými i více jak 300 let, a mnoho dalších drobných sakrálních staveb, křížků a barokních soch svatých jako například socha sv. Floriána, sv. Jana Nepomuckého, sv. Petra z Alcántary, sv. Libora z 18. století rozesetých na území města.