Historie obce Jinín
Podle historických pramenů není přesně známo, kdy byl Jinín založen. Již v roce 1279 jsou však zmínky o Janu z Jenína a dále o jinínské faře. Jinín, někdy zvaný Jenín, měl již ve čtrnáctém století svůj kostel a svého duchovního.
Prostorný jinínský kostel Nanebevzetí Panny Marie je velmi cennou historickou památkou. Je dochován postupný seznam všech působících farářů od roku 1303. Mezi nimi působil na jinínském kostele kanovník kostela sv. Jiří na Praľském hradě Jan v Dubé," vysvětluje kronikář obce Václav Kohout.
Při stavovských nepokojích vpadli do Jinína Vodňanští, pobourali všechno a vypálili i kostel. Ke konci 15. Století je znovu stavěná vysoká chrámová věž. "Zvonař Jan Kantarista pro ni zhotovil velký zvon, který slouží dodnes," přibliľuje kronikář a dodává, že na věži jsou v současné době celkem čtyři zvony.
Jinínští neporušili ani tradice a pravidelně třikrát denně zvoní jedním zvonem ráno v šest hodin, v pravé poledne a večer v devatenáct.
Jinín jako farní osada byl vždy pro okolí spádovou obcí společenskou a kulturní. "Už v první polovině 16. století byl kvetoucím městečkem a měl dokonce i svúj pivovar," doplňuje kronikář. V této době byla založena i škola, která byla v roce 1880 zmodernizována do dnešní podoby. V současné době se zde už neučí, ale tato patrová budova slouží občanúm jako středisko pro obvodního lékaře, je zde tělocvična Sokola a provozovna kadeřnictví.
"Od roku 1879 zde bylo i prosperující rybníkářské družstvo, které po kolektivizaci splynulo se zemědělským družstvem," dodává pan Kohout-kronikář obce Jinín.