Historie obce Panské Dubenky
První písemná zmínka o obci pochází z roku 1355. Panské Dubenky patřily kdysi rytířům z Hozlau. K jejich panství náleželo ještě Prosté, Býkovec a nějaké grunty v Jihlávce. Po třicetileté válce byli Hozlauerové jako luteráni a odpůrci císaře potrestáni velkou peněžitou pokutou. Vypůjčili si na ni, ale dluh byl příliš velký, takže jej nemohli splatit. Panství bylo prodáno mocnému sousedovi Janu Jáchymovi Slavatovi a spojeno s Telčí. Na rytířském dvoře zůstaly výměnkářky, dvě chudé slečny.
Časem jezuité, kteří ve Studené obnovili bohoslužby, navštívili i Dubenky a zvali obyvatele na nedělní pobožnosti. Sestry Hozlauerovy zpočátku kvůli stáří a zdravotním problémům odmítaly, ale jako šlechtičny musely jít poddaným příkladem. Bylo tedy přikázáno robotníkům, aby je nosili do kostela v nosítkách. Dokud bylo teplo, cestovalo se jim dobře, ale v zimě slečny často mrzly, pak onemocněly a jedna po druhé odešly na věčnost. Tak se páni z Telče zbavili posledních závazků k rytířskému rodu Hozlauerů. Ale nošení slečen na nosítkách do kostela zůstalo v povědomí lidí dlouho.
Název obce se vyvíjel od varianty Dubenky (1355), de Dubenek (1360), Dubenka (1385), Dubenky (1437, 1448, 1678, 1718), Herrn Dubenky (1751) až k podobám Herrn Dubenky a Panské Dubenky v letech 1846 a 1872. Místní jméno je odvozeno od slova Dubenka a přídavných jmen dubná a dubová, znamená ves, hora, říčka. Přívlastek panské či německy Herrn je poprvé zmíněn v roce 1751, tedy v době, kdy vesnici získal rod Slavatů z Chlumu.