Současnost obce Třebechovice pod Orebem
Město je vzdáleno pouhých 13 km východně od Hradce Králové a díky svému okolí s krásnými lesy a půvabnými zákoutími řeky Orlice se stalo oblíbeným výletním místem.
Po celém světě jsou Třebechovice proslulé Muzeem betlémů. Mezi slavné rodáky města patří především Jan Theobald Held, významný národní buditel a osvícenec, a Jan Blahoslav Čapek, spisovatel a překladatel.
Třebechovické muzeum betlémů je odborným pracovištěm specializujícím se na dokumentaci statických a mechanických betlémů. Nabízí muzeím a soukromým sběratelům odborné poradenství při restaurování mechanických betlémů.
Třebechovické muzeum betlémů
Muzeum v Třebechovicích existuje již od r. 1925 díky nadšení a píli třebechovického rodáka Viléma Koleše (1869 - 1944), který pro muzeum získával sbírkové předměty darem od spoluobčanů. O sbírkách a historii města pravidelně informoval ve vlastivědném sborníku Staré Třebechovice.
Muzeum se postupem času vyprofilovalo jako specializované muzeum betlémů, a to především zásluhou manželů Vaclíkových. TMB je jediným zařízením svého druhu v České republice a také v Evropě.
V současné době spravuje muzeum městské sbírky a sbírkový fond betlémů. Nejvzácnějším předmětem městských sbírek je ručně psaný iluminovaný Literátský graduál z r. 1559. Sbírkový fond betlémů tvoří více než 300 betlémů zhotovených z nejrůznějších materiálů, pocházejících z tradičních i netradičních betlémářských oblastí. Nejcennějším betlémem je Proboštův mechanický betlém.
Spolky - svazy - Občanská sdružení:
Divadelní soubor SYMPOSION
Rodičovské centrum Domeček
Český svaz chovatelů Třebechovice p.O.
Orebské zrcadlo-občanské sdružení
Kulturní zařízení:
TMB - Třebechovické muzeum betlémů
Středisko místní kultury při Třebechovickém muzeu betlémů
Heldova městská knihovna
Vývoj počtu obyvatel obce Třebechovice pod Orebem od roku 2013.