Současnost obce Humpolec
Město Humpolec má dobrou občanskou vybavenost, širokou nabídku škol, zdravotní péče, služeb atd. Funguje zde několik spolků a sdružení:
- Divadelní soubor Jindřicha Honzla
- Pěvecký sbor Čech a Lech
- Loutkové divadlo
- Pěvecký sbor TUCET
- Chovatelé
- Kruhcentrum
- Medou
- Rodinné centrum Cipísek
- Rybáři
- Skauti
- Svaz tělesně postižených
- Centrum Svítání
- Turisté Humpolec
- Svaz důchodců
- Veteráni Humpolec
- Sdružení dobrovolníků okolo hradu Orlíkalub Augusta Sedláčka, pobočka Humpolec
Pravidelně se zde koná celá řada společenských i sportovních akcí - Honzlův Humpolec, Zlatá podkova, Pohár Zálesí v národní házené, Pivní slavnosti Bernard, Národní pohár v autokrosu.
Na těchto akcích se podílejí četné zájmové spolky a organizace. Sportovní areál v ulici Okružní, jehož vlastníkem je Město Humpolec, se postupně stává sportovním komplexem zahrnujícím koupaliště, zimní krytý stadion, umělý travnatý povrch pro kopanou, beachvolejbalové a volejbalové kurty. Humpolci by ho mohla závidět i větší města.
Městem Humpolec bylo zřízeno Městské kulturní a informační středisko, které slouží návštěvníkům a turistům. Kulturní nabídku rozšiřuje Muzeum Dr. A. Hrdličky a jeho stálé expozice - národopisná, Hrdličkova, antropologická a Mahlerova, výstavní sál pobočky muzea na Dolním náměstí.
"Hliník se odstěhoval do Humpolce!" – tato věta ze známého českého filmu zcela nečekaně proslavila město, a proto byl v parku Stromovka odhalen kámen s pamětní deskou věnovanou zdejšímu nejslavnějšímu přistěhovalci. Také si můžete připomenout Kroupu, Mužíka, Týfovou, Tučka, Šlajse, Hujera... a další Hliníkovy spolužáky v recesistickém muzeu - Hliníkáriu.
Z mnoha zdejších významných osobností, které výrazně obohatily nejen české dějiny, můžeme jmenovat například:
– antropologa Aleše Hrdličku, jenž vědecky vyvrátil názor, podle něhož by se lidstvo dělilo na vyvolené a podřadnější, na předurčené vládce a otroky, a to podle barvy pleti a podle původu,
– skladatele Gustava Mahlera, narozeného v Kalištích u Humpolce,
– jednoho z vůdců husitské protifeudální revoluce Jana Želivského,
– režiséra proslulého pražského Osvobozeného divadla Jindřicha Honzla,
– doktora a spisovatele, rodáka z Kletečné u Humpolce Františka Hamzu,
– rodáka z blízkého Herálce spisovatele, básníka a překladatele Jana Zábranu.