Památky a zajímavosti Urbanice
V obci Urbanice najdeme několik památek, pamětihodností, pomníčků a dalších historických artefaktů.
Kostel a hřbitov
Kostelem a hřbitovem Urbanice vždy patřily ke kostelu Libčanskému. Již v jedenáctém století zde byl kostel nebo kaple. To lze poznat podle románských sloupů stojících pod kůrem a z ozdob dveří, stojících proti jihu. Ve 13. století náležel tento původně filiální kostel pod děkanství hradecké. Později zase pod Nový Bydžov. Ke konci 17. století v roce 1683, kdy panství Libčanské koupil hrabě Pan Straka, byla zřízena, vystavěna a fundacemi založena fara. Prvním farářem zmiňovaným farářem, který zde sloužil mše svaté, byl Mikuláš Pintáni z Dobřenic. Bylo to v letech 1676 až 1683.
Na starý hřbitov u kostela se pochovávalo až do roku 1892.
Staletá stodola v čp. 5
Postavena byla v minulém století Františkem Pulpánem. Jednalo se o stodolu o rozměrech 15 m na šířku a 40 m na délku včetně dvou uzavřených průjezdů - mlatů.
V roce 1965 však vdova po Františku Noskovi rozhodla prodat tuto velkou stodolu (největší v obci) panu J. Semfeldovi z Plačic. Tomu šlo pouze o stavební materiál.
Švehlova lípa
K uctění velikého státníka Antonína Švehly, který vyšel ze selského lidu a jako ministerský předseda obezřetně spravoval náš stát, byla v roce 1936 zasazena lípa. Bylo to proti pomníku prezidenta T. G. Masaryka.
Pomník Mistra Jana Husa
Okraj obecního lesa při cestě k Pašátu. Dne 30. června 1929 zde byl odhalen památník k poctě Mistra Jana Husa. Památník dal na vlastní náklad postavit Sbor dobrovolných hasičů.
Památník Padlých
Památník byl postaven na oslavu osamostatnění naší republiky a zároveň jako památník místním padlým spoluobčanům v I. světové válce. Postaven byl 13. května 1920 místním sdružením Dorostu republikánského venkova nákladem 6 200 Kč.
Socha Panny Marie
Sousoší představuje Pannu Marii. Vystavěno roku 1908 za peníze z vydražené místní honitby na 6 let dopředu. Majitelé pozemků se zřekli náhrad za škody z honitby. Věnovaly celý tento obnos 360 Kč na postavení pomníku.
Socha je postavena mezi čp. 33 a čp. 26, proti čp. 46. Okolo je železný plůtek s malou zahrádkou.
Zvonička
Historie vzniku obecního zvonku známa není. Na zvonečku ale byl uvedený letopočet Léta Páně 1803.
V místě kamenného pomníku Božích muk také stávala dřevěná zvonice. Jednalo se o vysoký dubový, na hoře rozsochatý sloup, na němž byla připevněna stříška. V rozsochách byl zavěšen zvonek. Zvonička tohoto popisu zde stála od roku 1860.
Obecní Boží muka
Pomník zvaný Obecní muka byl postaven roku 1860 na náklad sousedů urbanských. Muka představují Pána Ježíše na kříži. Kolem pomníku byla malá dřevěná zahrádka a okolo vysázeno 5 líp.