Současnost obce Hartmanice
Z občanské vybavenosti je v Hartmanicích základní a mateřská škola, sportovní hřiště, fotbalové hřiště a v zimě lyžařský vlek. Dále bychom ve městě našli městský úřad, poštu, knihovnu, kostel a hřbitov, čerpací stanici a prodejnu s průmyslovým zbožím. Ve městě má ordinaci praktický lékař, dětský lékař, zubař a gynekolog.
Dále:
Teplofikace Hartmanic
Projekt nazvaný "Teplofikace města Hartmanice" na bázi spalování dřevního odpadu se uskutečnil v létech 1994 až 2000. Na centrální kotelnu byly napojeny skoro všechny panelové a bytové domy a velká část rodinných domků. Ve městě došlo k zásadnímu snížení znečištění ovzduší. Kotelna s výkonem bezmála 4,38 MW má dostatečné rezervy na vytopení další stovky zatím nepostavených bytů. Ročně spotřebuje 2000 t dřevěného odpadu - pilin a štěpek.
Dům s pečovatelskou službou
V roce 2003 byla dokončena výstavba domu s pečovatelskou službou. Náklady představovaly 16 784 000 korun, z toho 15 miliónů uhradil stát prostřednictvím dotací. V domě je 23 bytových jednotek, v každé je zavedena telefonní přípojka. Dům je dálkově vytápěný z městské kotelny. K dispozici je pečovatelka, pečovatelské služby nabízí nejen obyvatelům domu, ale i všem zájemcům z řad starších občanů města. Služby pečovatelky jsou placené, avšak pro všechny cenově dostupné.
Výstavba víceúčelového sportoviště
Na jaře 2005 byla zahájena výstavba nového víceúčelového sportoviště s umělým povrchem o rozměrech 40 x 20 metrů. Náklady představovaly 2 127 592 korun, město získalo na výstavbu dotaci z Krajského úřadu Plzeňského kraje ve výši 800 000 korun. Počátkem července byl dokončen povrch a nalajnování. V prosinci bylo hřiště zkolaudováno.
Rekonstrukce čistírny odpadních vod
V září 2006 byla dokončena rekonstrukce čistírny odpadních vod. Hartmanická čistírna odpadních vod postavená v roce 1982 měla před rekonstrukcí v některých parametrech nevyhovující kapacitu a nejen pro dosažení kvality vyčištěných vod v souladu s normami Evropské unie byla tato nákladná rekonstrukce nutná. Jejím cílem bylo zvýšení účinnosti čištění, zvýšení kapacity čistírny a modernizace objektů či zařízení, které byly již v nevyhovujícím technickém stavu. Na financování akce se ve velké míře podílela Evropská unie v rámci grantových schémat BCB. Z celkové částky 195 tisíc euro (přes sedm miliónů korun) získalo město Hartmanice 75 procent, což představovalo částku 146 tisíc euro.
Oprava komunikací
V letech 2002-2006 se podařilo opravit komunikace poškozené povodní v roce 2002, komunikace s vazbou na hraniční přechod a dva mosty. V červnu 2003 byla dokončena oprava tří úseků silnic poškozených povodní. Jednalo se o úseky silnic v Prostředním Krušci, v Loučové a komunikaci mezi Dolejším Těšovem a Vlastějovem. Opravy si vyžádaly částku tří miliónů a 375 tisíc korun, Evropská unie přispěla prostřednictvím programu Phare částkou dva milióny 346 tisíc korun. Zbytek byl uhrazen z rozpočtu města. Téhož roku byl opraven most ve Světlé. V roce 2004 se dočkala opravy silnice z Hořejšího Těšova na Mochov. Bylo opraveno 3500 m2 silnice. Celkové náklady vyšplhaly na 1 182 804 korun, část pokryla dotace od ministerstva pro místní rozvoj. V letech 2005 - 2006 se dočkaly oprav úseky cest ze Staré Hutě na Busil, z Kochánova na Keply a z Mochova na Hořejší Těšov a most na Zhůří. Na financování oprav přispěla Evropská unie z programu Phare částkou 220 tisíc euro, což představovalo 75 procent celkových nákladů.
V období 2002 - 2006 se v obci dále vybudovalo a opravilo:
· vybudování kanalizace v oblasti náměstí
· výstavba části chodníku směrem na Chlum
· rekonstrukce vodovodu v Hartmanicích včetně vodojemu na Ulmu
· rekonstrukce sociálního zařízení a šaten a nové rozvody vody v budově základní školy
· rekonstrukce naučné stezky na Hamižné
· vybudování zázemí pro hipostezky
· rekonstrukce elektrického vedení směrem na Chlum s přípravou pro případnou bytovou výstavbu
· výstavba dvou bytů
· vodní zdroj pro bytovku v Kundraticích.