Památky a zajímavosti Cebiv
Zámek v Cebiv: Rozlehlý barokní zámek umístěný na mírném návrší uprostřed vesnické zástavby. Sídlo, které vzniklo patrně ze zbytků gotické tvrze, bylo vybudováno před r. 1543. Další přestavba proběhla po r. 1657, kdy zámek vyhořel. Z tohoto období pochází úpravy interiéru prvního patra východní části zámku, především kaple s dochovanými raně barokními dveřmi a neckovou klenbou. Tato stavba krytá dvěma souběžnými krovy, jejichž otisky jsou dosud patrné na východní zdi nového zámku, byla pojata do velkolepě koncipované barokní přestavby. Tato přestavba však nebyla nikdy zcela dokončena.
V baroku vzniklo nově celé severní křídlo zámku s honosnou fasádou obrácenou do návsi a čtyři krátká křídla v nárožích. Přízemí těchto křídel obsahovala otevřené lodžie, jimiž vedly vstupy do zámku. Interiér severního křídla - přístavku, zůstal zcela nedokončený a umožňuje pohled na zbytky renesanční periody zámku se sgrafitovou fasádou. V nedokončeném stavu se nachází také půdní vestavba v úrovni druhého patra objektu východní části zámku a další prostory. Interiéry barokní novostavby zámku jsou sice zpustlé, ale nabízejí řadu pozoruhodných podrobností od dveří, zábradlí a štuk. Strop velkého sálu v prním patře budovy je doplněn zbytky výmalby datované r. 1766 a textem vztahujícím se k osobě Karla Tomáše Löwensteina. Ve druhém patře západního křídla vyúsťujícího částečně do mohutného krovu se nacházely pokoje služebnictva. Z pravidelného podzemí barokní přístavby vede k východu ve skále vytesaná chodba, která stejně jako prostor před ní, patří ke starším stavebním fázím objektu. Stáří rozlehlé barokní přestavby zámku není posud spolehlivě určeno. Zdá se však, že k jejímu, i když jen provizornímu, dokončení došlo terve za karla Tomáše Löwensteina.
Socha Panny Marie Immaculata se nachází na Cebivské návsi před zámkem. Socha, zrestaurována v roce 2001, pochází z 1. pol. 18. století.
Socha svatého Jana Nepomuckého je umístěna pod zámkem na mostě. Socha pochází z roku 1737 a byla zrestaurována v roce 2001.
Papírna byla vybudována v roce 1821 na "zelené louce". Tehdy zakoupil Jiří Adam Netsch pozemek pod lesem Horkou na potoce Hadovka, od majitele panství Bezdružice Lowensteina a uvolil se, že papírnu vybuduje jako kamennou stabu, a že jí bude udržovat bez jakýchkoli dalších nároků od vrchnosti. Bohužel se nezachovaly žádné informace o vyráběném produktu ani o inventáři papírny, ale vzhledem k existujícímu ohodnocení celého objektu z té doby, musela být papírna na slušné úrovni. Manufaktura zřejmě prosperovala až do jeho smrti v roce 1852, kdy vlastnická práva přešla na syna Michala Josefa Netsche.
Cebivská papírna však v následujícím období rovněž dlouho konkurenci moderních závodů neodolala, protože již roku 1858 se stal Michal Josef Netsch papírníkem v Michalových horách a o dalším osudu papírny v Cebivi se již nezachovaly další zprávy.
I přes krátkou existenci této papírny byly objeveny různé filigrány, z nichž je možno uvést: nápis ZEBAU a iniciály GAN (George Adam Netsch), nebo ZEBAU a stojící jelen, nebo zkřížené meče aj. obdobné varianty.