Okolí a příroda Krhovice
Oblast katastru je suchá, neboť leží ve srážkovém stínu Českomoravské vrchoviny. Srážky mají značně kontinentální charakter s relativně vysokými úhrny v létě a mírnými v zimně. Unikátní je úhrn srážkových minim v měsíci březnu, což má i značný dopad na vegetaci, která trpí nevydatnou sněhovou pokrývkou v zimě a v době počínající vegetační doby ještě navíc suchem. Pozoruhodný je taktéž prudký nárůst srážek v květnu a sekundární srážkové maximum v říjnu.
Vzhledem k plochému reliéfu terénu je celá oblast vystavena převážně západnímu proudění. Významné jsou též východní větry, přinášející v zimě déšť a v létě sucho a bouřky.
Katastrálním územím obce i samotným zastavěným územím protéká řeka Dyje, která je ve správně Povodí Moravy, a. s. Přímým správcem je závod Dyje, provoz Znojmo. Na okraji obce je na Dyji umístěn jez Krhovice.
V Krhovicích je z řeky Dyje napájen závlahový kanál Krhovice-Hevlín. Jeho správcem je Státní meliorační správa, územní pracoviště Znojmo. Jihozápadně od obce je z Dyje vedena pravobřežní Mlýnská strouha (těsně za hranicí krhovického katastru), vodohospodářsky významný tok, který je rovněž v přímé správě Povodní Moravy. Nad Krhovicemi je do Dyje zaústěn drobný levobřežní přítok od Hodonic.
Podél závlahového kanálu Krhovice-Hevlín a podél příkopu protierozní ochrany jsou navržena 6m (15m) ochranná pásma a jednostranné komunikace za účelem přístupu mechanizmů při provádění údržby.
Ve využití území převažuje orná půda. Lesní porosty jsou ve velkém bloku na jižním okraji území v údolní nivě řeky Dyje a na západním okraji katastrálního území. V severní části katastrálního území převažují ovocné sady a vinohrady.
Jižní částí katastru protéká řeka Dyje, jejíž průběh kopíruje Navržená Přírodní REZERVACE MEANDY DYJE. Je významná především výskytem 129 živočišných druhů, mezi druhy zvláště chráněné patří např. ryby mníka jednovousého, jelce jesena, z obojživelníků o skokana ostronosého, z plazů o užovku podplamatou, z ptáků o ledňáčka říčního.
V katastrálním území Krhovic dále leží PŘÍRODNÍ PAMÁTKA - VRANÍ VRCH, která se rozprostírá asi 1 km severovýchodně od obce. Hlavním předmětem ochrany jsou zbytky teplomilných travinobylinných společenstev na výslunné poloze s roztroušeně rostoucími dřevinami a výskyt chráněných živočichů např. pěnice vlašská a pěnice hnědokřídlá rejsek šedý, rákosník zpěvný, linduška úhorní atd.. Nejvyšší bod Vraního vrchu, tzv. skalka, leží 232 m nad mořem.
Na jihovýchodě Krhovice kolem kanálu Krhovice - Hevlín se táhne olšový les. Další lesní porosty jsou ve velké míře na jižním okraji kolem řeky Dyje. Zde rostou hlavně vrby a topoly. V menších lesních porostech převládají akáty. Kvůli neustálým větrům zde byly vysázeny větrolamy. Naproti čerpací stanici, která patří k závlahovému kanálu, se nachází tzv. rybníček, do kterého je přiváděna voda pouze v letních měsících přítokovým otvorem z kanálu. V zimě je kanál vypuštěný.
Na kraji vesnice směrem na Hodonice je zatopený lom. Dříve se zde těžil kámen.
Severní hranici katastru obce Krhovice odděluje od Hodonic Jánský potok.
Fauna, která se vyskytuje v okolí obce, je celkem uspokojivá. Žije zde srnčí, bažantí a zaječí zvěr, něco málo koroptví a králičí zvěře, přelétává zde i kachní a husí zvěř. Dále je zde jezevec lesní, ondatra pižmová, liška obecná, kuna lesní a skalní, tchoř tmavý, lasice kolčová a hranostaj. Z dravých ptáků zde můžeme v hojné míře spatřit káně lesní, méně pak poštolku obecnou, jestřába lesního, vzácně se zde vyskytuje moták pochop, orloven říční, některé druhy sov a vrána šedá a černá, straka obecná. Občas se zde objeví prase divoké i zvěř vysoká. V poslední době se sem vracejí i čápi a volavky.
V celém Lechovickém bioregionu, v němž se katastr Krhovic nachází, převažují typické černozemě na sprašcích. V širém okolí Znojma až po Pohořelice se vyskytují karbonátové formy černozemi, často ovšem ohrožené erozi (erozní forma), zatímco chudší varianty černozemí nacházíme na lehkých podkladech, jako jsou mírně zahliněné písky a štěrkopísky.