Památky a zajímavosti Černošín
V obci můžete vidět kostel sv. Jiří, sochy, hrad Volfštejn, stopy hradu Třebel, stopy hrádku Šóntál, starý zámecký pivovar Vlkovar, zrekonstruovaná kašna a památník obětem 1. světové války.
Kostel svatého Jiří
Historickým památkám v obci Černošín dominuje kostel sv. Jiří, který byl v obci připomínán již v roce 1374. Současná barokní kostelní stavba situovaná v centrální části černošínského náměstí byla budována v letech 1711-1736 na půdorysu protáhlého osmiúhelníka s podélným polygonálně uzavřeným chórem, k němuž z jihu přiléhá čtvercová sakristie.
Socha sv. Jana Nepomuckého
Černošínské náměstí kromě kostela zdobí také dvě barokní kamenné sochy, z nichž starší, datovaná chronogramem do roku 1732, znázorňuje sv. Jana Nepomuckého. Odstupňovaný sokl nese bohatě zdobený podstavec s kartuší a latinským několikařádkovým textem, z boků pak plastické voluty kryté profilovanou deskou. Sv. Jan Nepomucký je zde znázorněn v méně obvyklé kompozici doprovázený andílkem nesoucím rozevřenou knihu.
Socha sv. Floriána
V dolní polovině náměstí je postavena socha sv. Floriána, která nese nápis z roku 1748. Odstupňovaný sokl vynáší vysoký podstavec s bočními volutami shora krytými profilovanou deskou a tradičně pojatou skulpturu sv. Floriána.
Zřícenina hradu Volfštejn
Původní hrad Volfštejn patřil slohově k typu sasko-hesenským hradům, které se u nás budovaly v druhé polovině 13. století. Byl založen na výběžku Vlčí hory u Černošína. Hrad, jehož historie je velmi kusá, se připomíná poprvé teprve v roce 1316, kdy se po něm psal Beneda, podle jména potomek bratří Oldřicha a Benedy ze Svojšína. Jejich rodový dvorec stával ve Svojšíně, kde se z něj zachoval zbytek kostela, velká čtverhranná věž z osmdesátých let 12. století s tribunou v 1. patře, spojenou dřevěným můstkem s někdejším obytným stavením.
Mezi palácem a baštou v jihozápadní části bývala brána s padacím mostem. Cesta ke hradu vedla jako dnes od Černošína pod východní val hradu a obcházela hrad od jihu k padacímu mostu brány. Dnes je tato cesta pohodlnější, neboť vede po zasypaném příkopu a zaoraném valu a vede dál k bývalému panskému dvoru, později proměněném v ovčárnu. Odtud lze vystoupit až na vrchol Vlčí hory.
Pověst o hradě
Existuje pověst, podle niž byl Vilém z Volfštejna a Jan Žižka přáteli z dob, kdy oba sloužili na královském dvoře. Když se Vilém přidal na stranu Zikmundovu, rozešli se ve zlém. Husité prý hrad dobyli a zajali Vilémova synka. Vilém s dcerou Ludmilou se zachránil a skrýval se v lesích. Po letech se Žižka vrátil, našel Viléma a vrátil mu syna. Pán na Volfštejně pak až do smrti ctil starého, ztraceného a zas nalezeného přítele.
ČERNOŠÍNSKÁ KAŠNA
Podle dochovaných zpráv byla kašna na dolním náměstí vybudována v roce 1871 jak se lze dovědět ze zachovalých nápisů.
Většinou se kašny budovaly jako zdroj pitné vody, ale protože v Černošíně byl vybudován vodovod již v roce 1823, byl důvod stavby někde jinde. Kašna sloužila jako zdroj požární vody.Podobná kašna byla vybudována také na horním náměstí, což lze doložit historickými fotografiemi. Možná, že na její stavbu také dojde.
Nastala však doba novátorská a mnohé památky musely ustoupit moderním a své době poplatným věcem. Byla zbořena a na jejím místě vyrostla benzínová stanice pohonných hmot. Toto vše se odehrálo v roce 1969. Našel se zápis, ve kterém se praví, že kašna bude rozebrána a uložena na složišti, které určí místní národní výbor. Složiště bylo určeno. Celých 35 let byla pohozena a volně přístupná jako vhodný materiál k čemukoli pod hrází rybníka. Pamětníci tvrdí, že část dílů bylo použito jako výsprava protržené hráze. Faktem je, že se podařilo zachránit zhruba 50% dílů. Za pomoci dobrovolníků se přemístily nazpět, kde dva roky čekaly na svoji příležitost.
Povedlo se po mnoha složitých jednáních dohodnout odstranění benzínové pumpy a získat zpět pozemky, které jako kus náměstí byly prodány společnosti , která pumpu provozovala. To byl vlastně první krok k tomu, abychom mohli zahájit rekonstrukci obnovy kašny. Dalším problémem bylo sehnání peněz, alespoň nějakých. Obec Černošín získala v soutěži Vesnice roku - Bílou stuhu za činnost s mládeží. Byl to obrovský úspěch. A právě peníze, které obec získala za umístění v této soutěži , byly použity na obnovu a znovu vybudování krásné dominanty dolního náměstí. Nechal se vypracovat projekt , vybrala se nejvhodnější firma, která byla schopna zhotovit chybějící díly.
Součástí celého komplexu bude vnitřní osvětlení a také nasvícení sochy sv. Floriána. Uvažuje se i o tom, že se socha dotočí ze současné neutrální polohy tak, aby korespondovala s kašnou.