Památky a zajímavosti Sloup v Čechách
Zámek byl postaven v letech 1730-1733 rodem Kinských. Nachází se v něm řada soch od Matyáše Brauna, v současné době zde sídlí domov důchodců.
Samuelova jeskyně - jeskyně ve skalním bloku, vyhloubená poustevníkem Samuelem Görnerem v roce 1718. Ve své jeskyni se věnoval zcela samoten 17 let broušení čoček, vyráběl zde brýle a dalekohledy. Skalní obydlí bylo tvořeno předsíní, kuchyní a místností se dvěma okny. Odtud tento místní rodák se zajímavým životem odešel jako poustevník na hrad Sloup. Skála nad jeskyní je upravena jako vyhlídka.
Hrad Sloup
Osamocený skalní suk trčící do výše 30 m nad okolní krajinu lákal pro svojí přirozenou obranyschopnost již odedávna. Posádku bylo v rámci středověkého válečnictví snadnější vyhladovět než dobýt přes soustavu rybníků, vodního příkopu s padacím mostem a hlavně přes jedinou přístupovou cestu - uzoučké schodiště, kudy prošel pouze jeden válečník za druhým. Přírodní "hradby" pískovcové skály jsou 100 m dlouhé a 60 m široké, uvnitř ukrývají systém místnůstek a chodeb - včetně jednolodního kostela s velmi přesnou orientací na východ! Teráska s pokladnou je v místech někdejší barokní zahrádky, nad novým vstupem. Toto vše je, stejně jako téměř celý vzhled, výsledkem až barokních úprav. Mimo jiné jde také o prostory kukátkového divadla, jižních teras s vinicí, dešťového rybníčku na vrcholové plošině či např. dvojice umělých romantických jeskyní apod. Středověkých prostorů se zachovalo méně, nejzajímavější je asi hruškovitá zásobnice na obilí (zajímavé je, že prý byla využívána i naopak - jako hladomorna). Po vypálení Švédy místo přestává být opevněným bodem a stává se z něj až do zrušení Josefem II. poustevna. Dnešní kulturní památka je prolnuta geniem loci, nemohu jinak, než vám návštěvu doporučit. Zkuste to třeba v pondělí, kdy lidé ze zvyku předpokládají, že je zavřeno.