Historie obce Senomaty
Nejstarší zmínka o Senomatech spadá do doby vlády českého krále Václava I., který měl velké neshody s Fridrichem Rakouským. Během válečného tažení přes Moravu český král vyplenil značnou část země a zničil statky duchovního řádu německých rytířů. Aby škody odčinil, daroval jim ze svého majetku ves Senomaty. Učinil tak věnovací listinou, která byla vydána roku 1233 v Sedlci.
Na počátku vlády Jana Lucemburského byl vsi udělen status městečka. Senomaty tak nabyly některá městská práva. Dle dochovaných informací se můžeme domnívat, že se tak stalo již před rokem 1319.
Z listin pocházejících z roku 1562 se můžeme dočíst o kostelech sv. Vavřince a sv. Štěpána. Je pravděpodobné, že oba kostely byly postaveny ještě před vydáním privilegia krále Jana Lucemburského.
Důležitým historickým milníkem městyse byl konec 19. století, kdy byly Senomaty napojeny na železniční trať. Vznikla železniční stanice a občané začali více pečovat o vzhled obce.
Senomatští mohou být právem hrdí i na své rodáky. Asi nejslavnějším je Karel Burian, hrdinný tenor světového jména. Byl to pěvec s vynikajícím rozsahem a silou hlasu. Dokázal přednášet i ty nejnáročnější operní role. V dnešní době je uznáván jako jedna z největších osobností světové operní historie. Méně známý je fakt, že kromě zpěvu se Burian věnoval také básnictví a překladatelské činnosti.
Mezi dalšími známými osobnostmi nesmíme zapomenout zmínit básníka Františka Chládka. Nadějný český poeta 19. století zemřel na tuberkulózu v pouhých 32 letech. Kdyby jeho dráhu nepřekřížila smrt, mohl být jedním z nejvýznamnějších obrozeneckých spisovatelů. Jeho skonu litoval i Jan Neruda.
Věhlasným se stal i další zdejší rodák, sochař a paleontolog Celda Klouček. Tento uznávaný vynikající český sochař a dekoratér udělal ornamentální výzdobu pomníku sv. Václava na Václavském náměstí, štukové výzdoby Strakovy akademie a mnoho dalších uznávaných děl a prací. Jeho umělecký um je obdivovaný dodnes, a to i za hranicemi naší země.