Historie obce Uherský Brod
Počátky historického osídlení Uherského Brodu (původně Na Brodě) připomíná brod přes řeku Olšavu sahající do 10. až 12. století. Původní osada tvořila důležitou pomezní pevnost na hranici Moravy a Uher. Díky blízkosti obchodních cest se Brod pomalu měnil ve významné hospodářské centrum. V důsledku rozvíjejícího se obchodu a řemesel se začala rozšiřovat zástavba severně od původní osady, která nabývala stále více charakter městského sídla.
Významným mezníkem v historii Uherského Brodu byl 29. říjen 1272, kdy český král Přemysl Otakar II. povýšil Brod na město královské a udělil mu hlubčické právo a právo nuceného skladu. Roku 1275 se v listině vydané v Olomouci poprvé vyskytuje název Brod Uherský. Jako hraniční, pevnostní město musel Brod čelit nájezdům Uhrů. Těžké chvíle prožíval i v období husitských válek, kdy se stal v podstatě průchodištěm husitských vojsk a také jejich důležitým opěrným bodem. Další útrapy přinesla městu válka českého krále Jiřího z Poděbrad s uherským Matyášem Korvínem.
Dne 18. června roku 1506 se stal pánem Uherského Brodu Jan z Kunovic, za jehož panství a později i jeho syna zaznamenalo město kulturní a hospodářský rozkvět, jenž trval až do počátku 17. století, do ničivých nájezdů Bočkajovců z Uher. Doba pobělohorská zasáhla velmi nepříznivě do života města, které bylo krutě pronásledováno ničivými nájezdy vojsk a morovými ranami, z nichž nejničivější byla v roce 1680.
V roce 1700 byl Brod propuštěn z poddanství a město se začalo znovu vzpamatovávat a byla postavena řada významných budov – nová radnice, farní kostel, městský špitál a také městský vodovod. Ale svůj někdejší hospodářský a kulturní význam Brod přesto postupně ztrácel. Kromě vzpomínaných pohrom na tom měl svůj podíl také fakt, že Kounicové, kteří v roce 1611 město získali, v něm nesídlili.
V 19. století si město zachovalo řemeslnický charakter, větší rozvoj ale brzdila odlehlost od hlavních center a špatné spojení, což změnilo zprovoznění Vlárské dráhy v roce 1888. V této době vznikl pivovar, palírny a konzervárny a rozvíjel se také dřevozpracující průmysl. Vznik České zbrojovky a Slováckých strojíren ve 30. a 50. letech 20. století přispěl k rozvoji strojírenství.
Vedle hospodářského vzestupu došlo i k rozvoji kulturního života. Zásluhou F. Resky vznikl Hudební spolek Dvořák (1926) s malým symfonickým orchestrem, ze sportovních jednot vynikal především Sokol, ale působily zde i jiné významné sportovní spolky.
V roce 1951 vzniká další významný průmyslový podnik – Slovácké strojírny. Jedná se na Uherskobrodsku o první významnou firmu působící v oblasti těžkého průmyslu.
Rozvoj těchto průmyslových oborů, ale i středně velkých podniků, se výrazně projevil v nárůstu počtu obyvatel.