Památky a zajímavosti Uherský Brod
Nejvýznamnější památky dokumentující bohatou historii města Uherské Hradiště jsou chráněny jako městská památková zóna. K těmto památkám náleží:
Kostel Mistra Jana Husa
Kostel ze 14. století je nejstarší dochovaná gotická sakrální architektura ve městě, pozměněná renesanční přístavbou věže a raně barokní přestavbou v 17. století. Renesanční věž z roku 1589 je stavěná Mikulášem Lorkem. Od roku 1898 byla boční loď užívána jako Krajinské muzeum a v roce 1920 byl kostel převzat a rekonstruován církví Československou husitskou.
Radnice
Radnice na Masarykově náměstí je renesančně a barokně přestavěná pozdně gotická budova představující společenskou i architektonickou dominantu města Uherské Hradiště. Důležitá slohová přestavba (nástavba věže, interiérové úpravy, přefasádování) byla provedena v baroku na začátku 18. století. V letech 1703–1715 ji prováděl stavitel Michal Graváni. Od této doby se dochoval půdorys radnice do dneška. Pod přední částí budovy se nacházejí rozsáhlé podzemní prostory jako součást sítě chodeb pod středem starého města.
Panský dům
Tento dům je pozoruhodná rozsáhlá barokní budova palácového charakteru s dochovaným velmi hodnotným goticko-renesančním jádrem s řadou zajímavých architektonických detailů. Dům s nádvorními arkádami byl postaven Janem z Kunovic roku 1512. V jeho stavbě se mísí prvky již odcházející gotiky stejně jako nastupující renesance. Jako sídla panstva sloužil až do roku 1611, poté sloužil již jen ke správním účelům. I když později Kounicové věnovali Brodu více pozornosti, zejména zdejším loveckým revírům, pro své občasné pobyty si nechali postavit nový zámek zvaný později Baráník. Panský dům byl zbarokizován a upraven na byty. Po vymření Kouniců jej spolu se zámkem roku 1922 koupilo město, jemuž dnes slouží jako kulturní centrum.
Zámek
V tzv. Starém zámku, postaveném na počátku 18. století dnes sídlí významné Muzeum Jana Amose Komenského. Zámek je jednou z několika pozoruhodných staveb Domenica Martinelliho ve městě Uherský Brod. Měl zde vzniknout velkorysý zámecký komplex. Od 90. let 17. století do roku 1705 však byly vybudovány pouze konírny a barokní sloupový sál s křížovými klenbami.
Dominikánský kostel a klášter Nanebevzetí Panny Marie
Soubor staveb je jedna z nejstarších a největších památek na Uherskobrodsku, dominanta městského panoramatu. Původně gotický klášterní kostel s dlouhým presbytářem, vybudovaným patrně v první polovině 14. století, byl mnohem vyšší, než je dnešní chrám. Po několikerém zničení byl kostel přestavěn na konci 17. století nákladem hraběnky Eleonory z Kounic, rozené z Ditrichštejna. Autorem plastik na hlavním průčelí je olomoucký sochař František Zurn.
Opevnění města
Město Uherský Brod bylo ve 13. století opevněno jednoduchou, ale silnou hradební zdí, jejíž zbytky se dodnes zachovaly v jižní a severní části města. V polovině 18. století pozbylo městské opevnění významu, hradební zdi a tři brány byly rozebrány. Jediná dochovaná brána tvoří vstup do Muzea J. A. Komenského.
DALŠÍ VÝZNAMNÉ PAMÁTKY
Na Hradním náměstí pod ředitelstvím Muzea J. A. Komenského je položen pamětní kámen na zeměpanský hrad, který dal postavit kníže Břetislav na místě původní tvrze z 11. století.
Kaplička Andělů strážných z roku 1763 stojí při vstupu do Tyršových sadů z jižní strany. Po dlouhá léta byly z kaple vypravovány pohřby z Havřic. V kapli jsou uloženy urny s pozůstatky spisovatele, znalce dějin města, Vilibalda Růžičky a jeho ženy.
Pamětní deska na domě čp. 201 s reliéfem J. A. Komenského, která připomíná, že v domě, jenž stával na tomto místě, prožil své dětství učitel národů až do svého odchodu roku 1604 do Strážnice.
Gymnázium J. A. Komenského bylo postaveno v roce 1896. Ve vstupní hale je uložena prsť z hrobu Jana Amose Komenského. V těchto místech stávala budova českobratrského sboru a škola, kterou mladý Jan navštěvoval.
Kašna se sochou sv. Floriana z roku 1756 stojí na místě původní městské radnice zbourané v roce 1717. Socha sv. Floriana patří k vrcholným dílům sochaře Josefa Antonína Winterhaltera.
Mariánský sloup je velmi hodnotná barokní památka z roku 1785. Sloup stál původně ve středu Mariánského náměstí. Na dnešní místo byl přemístěn po roce 1922.
Nadační dům byl v letech 1711–1713 postaven jako špitál – útulek pro staré a chudé měšťany. Za Marie Terezie sloužil jako kasárna. Dům je ozdoben městským znakem a nápisem na kamenném ostění starého portálu, udávající v chronogramu, že tento útulek byl vybudován roku 1713 za primátora Pavla Hájka.
Via Lucis (Cesta světla) je bronzový obelisk z roku 1992, který věnoval městu u příležitosti oslav 400. výročí narození J. A. Komenského přední český sochař žijící v Paříži, Ivan Theimer.
Uherský Brod měl už od 15. století i svou židovskou obec, jak dokládá hodnotný židovský hřbitov s hřbitovní kaplí.