Současnost obce Karviná
Karviná leží na hranici s Polskem. Přímo ve městě jsou dva hraniční přechody v místní části Karviná-Ráj. V minulosti patřila Karviná k oblastem s vysokým soustředěním průmyslu. V posledních letech byl posílen význam města jako obchodního a turistického centra. Vznikem Obchodně podnikatelské fakulty Slezské univerzity v Opavě se Karviná stala vysokoškolským městem.
V Karviné je spousta mateřských a základních škol. Jsou zde také střední odborné učiliště, gymnázium, střední odborné školy, fakulta Slezské univerzity a základní umělecká škola. Také je zde kvalitní lékařská péče.
Pro sportovce jsou k dispozici koupaliště a kryté bazény, hřiště, tělocvičny, stadiony kryté i otevřené, sportovní haly a zimní stadiony. Jsou zde také bowlingy, paintball, fotbalový stadion, tenisové kurty a další sportoviště.
Nejznámějším sportovním klubem ve městě je bezesporu HCB Karviná. Tento házenkářský klub, založený již v roce 1955, sbírá v posledních letech pravidelně tituly mistra republiky. Dalším významným klubem je fotbalový MFK Karviná. Za zmínku stojí také lední hokej. Ten se hrál v Karviné již od 50. let, ale současný klub SK Karviná byl založen roku 1993.
V souvislosti s vysokou koncentrací těžkého průmyslu v oblastí patří ovzduší v Karviné mezi nejvíce znečištěné v České republice. Ve znečištění rakovintvorným benzopyrenem patří podle Státního zdravotního ústavu k nejzamořenějším oblastem.
Některé části města se také potýkají s důsledky hlubinné těžby uhlí, zejména s poddolováním, které narušuje statiku budov, z nichž řada musela být opuštěna a stržena. Postupně tak těžbě padla za oběť původní Karviná včetně řady pozoruhodných stavebních památek. Těžba si následně vyžádala likvidaci dalších příměstských lokalit. Zlikvidována a poddolována byla převážná většina místních částí Louky nebo Darkov.
Kromě uhelných dolů sídlí ve městě řada dalších podniků. Sídlila zde Kovona Karviná – někdejší největší producent bytových jader a sklolaminátových materiálů u nás. Po roce 2000 vznikla ve městě průmyslová zóna Nové Pole. Své výrobní haly zde mají firmy jako Shimano, Sejong, Gates, Mölnlycke Health Care a další.
Lázně Darkov v Karviné a moře třetihorního původu
Začalo to vlastně omylem. Soused zvedlejšího panství baron Bess záviděl hraběti Larischovi jeho úspěch a nesmírné bohatství plynoucí zdolování. Pokusil se proto také najít „černé zlato" na svém, ale neuspěl. Pokaždé mu vytryskla pouze jakási slaná voda. Lidé postupně zjistili její léčivé účinky. Vodě se začalo říkat solanka a ta se stále více dostávala do povědomí, až zde byly založeny lázně. Dnes má již karvinské lázeňství stočtyřicetiletou tradici a Lázně Darkov jsou dokonce nejstarší jodobromové lázně v naší zemi. Poskytují špičkové lázeňské služby se zaměřením na léčbu pohybového ústrojí a neurologických stavů. Základem léčby v kombinaci sléčebnou rehabilitací je jodobromová minerální voda mořského původu, již zmíněná solanka, která je jednou z nejkvalitnějších v Evropě. Právě proto, že se jedná o moře třetihorního původu, můžeme pyšně tvrdit, že Karviná má své moře. Na území města mají lázně dvě léčebná zařízení: tzv. „staré lázně" - Léčebna Darkov v Karviné-Lázních Darkov a „nové lázně" - Rehabilitační sanatorium v Karviné-Hranicích. V poslední době vybudovaly lázně i luxusní wellness centra s kvalitní a bohatou nabídkou pro širokou veřejnost.