Okolí a příroda Ústí nad Labem
V okolí města můžete navštívit spoustu zajimavých míst.
Větruše - Vrkoč
Stezka, kdysi pojmenovaná Juliova, má svoji dlouhou historii. Téměř před sto lety ji zřídil ústecký Horský spolek za pomoci vojáků, kteří se zde v rámci vojenského cvičení připravovali do bojů v 1. světové válce. Tuto událost připomíná pamětní kámen s vytesaným nápisem z 19. 3. 1916 zabudovaný v opěrné zdi odbočky od vodopádu k vyhlídce na Vrkoči. Stezka je cca 4 km dlouhá a provede nás od Větruše okolo mohyly s pamětní deskou věnovanou spoluzakladateli ústeckého Horského spolku a iniciátorovi postavení zámečku Větruše Karlu Eichlerovi po úbočí labských vrchů k Vaňovskému vodopádu a k evropské raritě - skalnímu útvaru se sloupkovým rozpadem čediče, který se pro svou podobu s rozčesanými ženskými vlasy nazývá Vrkoč. Cesta poskytuje několik krásných pohledů na masiv Vysokého Ostrého, na hrad Střekov, na zdymadla a širokou plochu jezera. Rostou tu především listnaté stromy a pod nimi křovitý podrost. Projdeme i místy „kamenných moří", rozlehlými plochami čedičových balvanů téměř bez vegetace. Stezka je opatřena informačními panely o botanice, zoologii, ekologii, geologii a historii.
Pod Vysokým Ostrým
Vydejte se poznávat faunu, flóru a nesčetné zajímavosti ústeckého okolí. Usnadní Vám to naučná stezka se 16 informačními tabulemi, z nichž první v pořadí potkáte v Brné u tamní kapličky sv. Anny. Než začnete stoupat skalnatou Průčelskou roklí, zastavte se u restaurace Srdíčko, kde koncem 19. století trávil své dovolené spisovatel Karel May. Naučná stezka Vás zavede nejprve pod vrch Malý Ostrý, na Labskou vyhlídku a dále na vrchol Vysokého Ostrého ze silného magnetického tefritu, odkud můžete obdivovat krásu okolních zalesněných vrchů. Ukáže se Vám Buková hora, Varhošť, Milešovka, Lovoš, Říp, Bezděz, Ještěd, Sněžník i část Krušných hor. Dále můžete po stezce pokračovat přes Novou Ves až k parkovišti pod hradem Střekov. Stezka měří 8,5 km a je určena pěším turistům. Začíná v Brné přibližně 200 m n.m., stoupá Průčelskou roklí okolo vodopádu a kamenného moře pod Výřími skalami. Nejvyšším bodem trasy je Vysoký Ostrý (587 m n.m.).
Bertino údolí
Jen pár minut chůze od centra města či stříbrnického sídliště Vás velmi mile překvapí romantika Bertina údolí. Místo, kde se kdysi údajně nacházel důl na stříbro, dnes dýchá divoce rostoucí zelení na okolních skalnatých srázech. Oblast ještě za Rakouska-Uherska nechala na vlastní náklady zvelebit paní Berta Schaffnerová, manželka továrníka a majitele tehdejší chemičky. V krásném údolíčku, které se stalo korzem Ústí, se tak objevily lavičky, altánky, odpočívadla, vodopád a hustá síť dnes již téměř neviditelných cestiček. Dodnes si údolí podél Stříbrnického potoka zachovalo své kouzlo a zajímavý přírodní ráz, kde se ze strání divoce zarostlých stromovím a keři noří sopečný tuf. Procházka romantickým údolím Stříbrnického potoka pod klenbou vysokých stromů je dlouhá 800 m. Má 9 zastávek věnovaných botanice, zoologii, ekologii, geologii a historii. Zajímavé přírodní scenérie navozují pocit idyly a výrazně kontrastují s povědomím, že se nacházíte v centru města v sousedství důležité dopravní cesty.
Tiské stěny
Z centra obce Tisá od kostela sv. Anny vede přímá cesta do Tiských stěn. Zavede nás do fantastického skalního města s mnoha bizarními pískovcovými útvary. Nejcennějšími partiemi skalního bludiště vedou dvě 2 km dlouhé prohlídkové trasy v rámci Naučné stezky Tiské stěny. Až do začátku dvacátých let 20. století byl do oblasti skal zakázán vstup bez průvodce.
Vlevo k západu vede menší okruh do Malých Tiských stěn s 19 číslovanými skalními útvary, který se od severu vrací zpět.
Vpravo k východu vychází trasa Velkými Tiskými stěnami (56 číslovaných skalních útvarů), které nad severním okrajem obce tvoří až 70 m vysokou hradbu a v nejvyšším bodě dosahují skály až 613 m n.m.
Na 80 skalních útvarů bylo pojmenováno přiléhavými názvy: Lesní brána, Janusova hlava, Žába, Helma, Úl, Chrám, Hrad, Triumfální brána, Švédská brána, Cikánský tábor, Labyrint, Napoleonova bota, Slon, Starosta, Zvon, Hřib, Želva, Dědečkova stolice, Kravín aj.