Památky a zajímavosti Jaroměř
Co se týká kulturních památek, má Jaroměř svým návštěvníkům rozhodně co nabídnout. Město bylo v roce 1990 vyhlášeno Městskou památkovou zónou.
CHRÁM SV. MIKULÁŠE
Nejvýznamnější památkou Jaroměře je gotický chrám sv. Mikuláše s bohatě zdobeným barokním hlavním oltářem. Byl založen počátkem 14. století (byl součástí městského opevnění) a dostavěn v druhé polovině 15. století. Je významným dílem pozdní, tzv. jagellonské gotiky. Dnešní podobu získal začátkem 20. století. K jeho zajímavostem patří barokní oltář od M. Krupky a krypta s mumiemi jaroměřských měšťanů. Ke kostelu přiléhá zvonice s bránou, kterou ve středověku procházela tzv. polská cesta.
KOSTEL SV. JAKUBA
byl založen ve 14. století a přestavěn v 16. století, cenné jsou jeho pozdní gotické portály. Zde býval původní jaroměřský hřbitov, který připomíná pomníček M. S. Patrčky.
PLAČÍCÍ ŽENA
z roku 1730 od M. B. Brauna je náhrobkem umělcovy tchyně A.Miseliusové a zachycuje její truchlící dceru a v jedné osobě manželku M. B. Brauna. Je považována za jednu z nejkrásnějších soch českého baroka. Jaroměřský hřbitov je pozoruhodný i dalšími sochařskými díly.
MARIÁNSKÝ SLOUP
Dominantu náměstí tvoří Mariánský sloup postavený v letech 1723–1727. Je významným dílem M.B.Brauna a jeho sochařské dílny. Sloup vyniká bohatou sochařskou výzdobou, jejíž originální díla byla v 90. letech 20. století nahrazena věrnými kopiemi.
MĚSTSKÉ MUZEUM - WENKEŮV DŮM
je významná památka české moderní architektury. Bývalý obchodní dům byl postaven v letech 19101911 podle projektu J.Gočára. Dnes tu je sídlo Městského muzea a galerie.
MĚSTSKÉ DIVADLO
Nejvýznamnější secesní stavbou je budova Městského divadla (Fügnerova sokolovna), postavená v letech 1901–1903 podle projektu J. Podhajského. V 50. letech byla budova přestavěna pro divadelní účely. Je zde sídlo Městského kulturního střediska.
BOUČKOVO LOUTKOVÉ DIVADLO
vzniklo v roce 1928 zásluhou učitele R. Boučka. Dodnes je jednou z mála specializovaných scén pro loutkové divadlo, které se tu také pravidelně hraje.
VOJENSKÝ HŘBITOV
Je zde pochováno přes 2 000 zajatců a vojáků rakousko-uherské armády, kteří během války zemřeli v pevnosti a v dnes již bývalé vojenské nemocnici v Josefově. Hřbitov vznikl při stavbě pevnosti a je jeden z prvních v Čechách, které byly založeny mimo město. Jsou tu pohřbeni velitelé pevnosti, josefovští měšťané, padlí ve válkách a zajatci. Zemřelým zajatcům z první světové války je věnován pozoruhodný pomník ruského sochaře N. A. Šuškina z roku 1916.
JOSEFOV
Od roku 1948 je součástí Jaroměře bývalé pevnostní město Josefov. V letech 1780 až 1787 tu podle plánů francouzských vojenských stavitelů vzniklo vrcholné dílo evropského urbanismu a fortifikačního umění. Největší turistickou atrakcí jsou podzemní chodby. Tajuplnost a romantiku josefovského labyrintu umocňuje osvětlení voskovými svícemi. Návštěvníci zde prochází s průvodcem, ale část prohlídkového okruhu absolvují sami. Zažívají tak na vlastní kůži pocity vojáků bránících pevnost před nepřítelem. Promenády lemující horní část pevnosti poskytují zájemcům o pevnostní architekturu možnost prohlédnout si objekty tvořící hlavní a vnější obranný val Josefova.
Jaroměř se pyšní i výstavnými veřejnými budovami a zejména školami, postavenými na přelomu 19. a 20. století.
Mezi další zajímavosti Jaroměře patří Železniční muzeum v někdejší výtopně ČD vybavené historickými stroji, vagóny, železničními doplňky a reáliemi.