Historie obce Uhřice
V nejstarším písemném dokumentu je jméno obce uvedeno jako „Uhercz". První písemná zmínka o Uhřicích pochází z roku 1327, kdy zde Milíč z Náměště získal roční důchod. V textu listiny je výslovně uvedeno „Uhercz prope Milonic", tedy Uhřice blízko Milonic. Dnešní podoba názvu, tedy „Uherčice" se v písemných pramenech poprvé objevuje již roku 1511. Název je pravděpodobně odvozován od osadníků z Uher nebo podle jména Uher, tedy jako ves lidí náležejících Uhrovi.
Vlastní školu získaly Uherčice roku 1877, do té doby docházely děti do školy v Milonicích. Prvním uhřickým učitelem se stal dvaadvacetiletý Josef Jaroš, rodák z Nového Rychnova, který zde vyučoval plných dvacet let. Při stavbě školy dělníci vykopali velké množství lidských kostí. Podrobné nálezové okolnosti nejsou známy, takže nemůžeme zcela vyloučit, že se nejedná o pohřebiště, ze staršího, předkřesťanského období. Je možné, že zde dřív stával kostel, ale zprávy o něm jsou nejasné.
Z hlediska národnostního byly Uhřice vždy jednolitě českou obcí. Po stránce náboženské zcela jednoznačně převažovali katolíci.
Devatenácté století je v porovnání se stoletím dvacátým vnímáno jako období klidné. Avšak v tomto století postihlo obec několik pohrom. Epidemie si vyžádaly několik lidských životů a to především v roce 1836, 1855 a 1866 epidemie cholery, v roce 1894 epidemie břišního tyfu. Rozsáhlé ztráty, i když většinou již spíše na majetku, způsobovaly požáry. Katastrofální následky po těchto požárech vedly v závěru 19. století k hromadnému zakládání dobrovolných hasičských sborů.