Historie obce Onšov
Základní důležitost této vesnici dávala prastará formanská cesta, tzv. „via humpolencis", tedy „cesta humpolecká", která vedla z Prahy přes Benešov, Vlašim, Čechtice, Krčmy, Skoranovice na Humpolec, pokračovala přes Jihlavu a tam se pak rozdvojovala jednak na východ a jednak přes Znojmo na Balkán a dále do Orientu. Již od 13. století byl Onšov opevněné sídlo s kostelem.
Onšov se připomíná poprvé roku 1252, kdy zde Markvart z Onšova založil tvrz. Po něm tu vládli jeho synové, Oneš a Potivoj. Dále se v Onšově setkáváme s Rupertem z Onšova, jehož nástupci byli roku 1361 Rupert, roku 1388 Oneš a roku 1415 opět Rupert. V té době vedle nich vystupuje také předek rodiny Onšovských z Onšova a lze tedy usoudit, že Onšov byl rozdělen na více statků.
V roce 1906 dochází na návrh řídícího učitele Svobody a faráře Stulíka ke změně dosud užívaného názvu obce Vonšov na Onšov.
Obec Onšov tvořilo až do roku 1923 několik částí. Kromě Onšova to byly Těškovice, Chlovy, Martinice, Skoranovice a s nimi dvory Popovice, Nový dvůr a Onšovský dvůr. Po roce 1923 byl Onšov rozdělen na tři samostatné obce - Onšov s Onšovským dvorem, Martinice a Skoranovice s dvorem Popovice, a konečně Těškovice a Chlovy s Novým dvorem.