Historie obce Aš
Území Ašska bylo postupně osidlováno až ve 12. století. První písemná zpráva je z roku 1232. V době německé kolonizace bylo Ašsko součástí historického Chebska a spolu s ním přešlo do vlastnictví říšského rodu Štaufů. Ve 2. polovině 13. století rostl na Ašsku vliv pánů z Neubergu, kteří ze své tvrze Neuberg postupně získávali nad ašským územím nadvládu. Nároky na toto území si však činili páni z Plavna, Štaufové z Weidy a zejména město Cheb. Neubergové pak roku 1331 nabídli své statky dobrovolně českému králi Janu Lucemburskému.
Aš je uváděna jako tržní osada, vyráběly se zde kromě zemědělských výrobků také řemeslnické. Roku 1521 vyhlásil Martin Luther reformační program na sněmu ve Wormsku, vliv této skutečnosti se brzy projevil na Ašsku. V průběhu 30. a 40. let 16. století byla ašská oblast reformována, zanikl církevní patronát Řádu německých rytířů a patronátu se chopili sami Zedtwitzové.
Další rozvoj Ašska ovlivnila třicetiletá válka. Vesnice pustly, roku 1647 vyhořel i Neuberg a počet obyvatel oblasti klesl na polovinu. Své vykonal i černý mor, který vypukl roku 1633. Z následků třicetileté války se ale Ašsko rychle zotavilo.