Historie obce Bystřice pod Lopeníkem
Obec dostala jméno podle protékajícího potoka Bystřička. V katastru obce se nacházejí tři archeologická naleziště. "Pod vojenskú cestú" byly nalezeny nástroje z doby kamenné, na "Ordějově" laténské hradisko a na "Okrouhle" slovanské pohřebiště z 10. století.
Nejstarší písemné záznamy sahají do roku 1374, kdy však byla osada ještě součástí sousedního Bánova. Od roku 1405 je spolu s tvrzí Ordějov samostatnou obcí.
Dřívější obyvatelé byli převážně malozemědělci, i když nepříliš úrodná půda nedávala záruku větších výnosů, ale stačila pouze na obživu. Zajímavým způsobem se živili místí semenkáři, kteří od 18. století provozovali podomní obchod se zeleninovými semeny a sušeným ovocem a zeleninou.
Vesnicí vedla starodávná obchodní cesta z Uherského Brodu přes Starý Hrozenkov na Slovensko.
Bystřice pod Lopeníkem získala pečeť již v roce 1687. V jejím poli je strom, na jehož větvi sedí pták, s největší pravděpodobností dravec. Motiv dravého ptáka byl převzat i do nově vytvořeného znaku obce. Další začleněnou figurou je turecká šavle, která má připomínat 16. a 17. století, kdy kraj kolem Bystřice trpěl častými nájezdy Turků, Tatarů a Uhrů. Rozmístění tří šavlí ve znaku symbolizuje tradiční, do dnešní doby dochovaný tanec ,,pod šable“.