Historie obce Nučice
První písemná zmínka o vsi je z roku 1422. Původně se jmenovala Vnučice a označovala tak osadu lidí vnukových. V průběhu let se však V odstranilo a vznikl tak současný název.
Již v roce 1790 byla v Nučicích zřízena škola, kde se učilo psaní, čtení a počítání. Byla v soukromém stavení čísla popisného 7 a vyučoval zde Václav Smolík. Teprve v roce 1882 došlo k vybudování řádné školy.
Největší význam pro historii obce má známý Nučický červený pískovec. Již od středověku se uplatňoval na stavbách církevních i světských. Z tohoto pískovce je dokonce postavena věž a mohutné oblouky zbytků gotického chrámu Sázavského kláštera z 1. poloviny 14. století. Rovněž byl použit na stavbu kostela v minoritském klášteře v Benešově, z něhož po husitských válkách zůstaly pouze mohutné opěrné pilíře.
Červený pískovec se objevuje na mnoha místech Středočeského kraje jako stavební i dekorační kámen. Byly z něj vystavěny městské hradby v Českém Brodě, k nalezení je i ve zdivu kostela svatého Štěpána, zvonici v Kouřimi, zámku v Kostelci nad Černými lesy, v Sázavském klášteře svatého Prokopa, portálu kostela v Hrusicích, při rekonstrukci byl použit v Kolíně, v Olešce, ale i na Konopišti a mnoha dalších místech.
Červený pískovec pochází z lomů v tak zvaném českobrodském permokarbonu, který je tvořen usazenými horninami z období mladších prvohor.
Těžilo se většinou v drobných lomech, kde byl získáván kámen pro použití v nejbližším okolí. Větší a významnější doly byly soustředěny v místech, kde je kámen nejkvalitnější a umožňuje získávat mohutnější pískovcové bloky bez znehodnocujících proplástků břidlic. Taková oblast se nachází právě jižně od Kostelce nad Černými lesy, zhruba mezi Nučicemi a Konojedy.
Ještě na počátku první světové války byly v obci k nalezení dva lomy. První z nich se nacházel v bezprostřední blízkosti Nučic. V současné době je však zavezen odpadem a lomová stěna je nepřístupná.