Současnost obce Komňa
Komňa jako pravděpodobné rodiště J. A. Komenského bývá častým cílem milovníků historie. Informace o Učiteli národů i samotné vesnici předkládá veřejnosti expozice zřízená v památkově chráněné sýpce.
V současnosti se v obci nachází veřejný vodovod i plynovod, kanalizace, mateřská škola, základní škola pro první stupeň, veřejná knihovna, kulturní zařízení, muzeum, tělocvična, 2 víceúčelová hřiště, koupaliště, prodejna potravin i smíšeného zboží a pohostinství.
Aktivní činnost zde vyvíjí dechová hudba Komňané, skupina Podšable, FK Komňa a Sbor dobrovolných hasičů.
V Komni se stále dodržuje šavlový tanec, který předvádějí čtyři „skakúni" odvedenci se šavlemi. Skakúny doprovází v průvodu policajt, právo a další masky přestrojené hlavně za staré řemeslníky (v průvodu bývá až 70 masek). Tanec se předvádí před každým domem v obci, vyhrává 5 hudebníků a zpívá se píseň „pod šable". Po obchůzce se koná fašanková zábava, kde o půlnoci zatančí skakúni poslední tanec a předají šavle mladším vrstevníkům. Komenský fašank je velmi populární a navštěvují jej lidé z širokého okolí. Několikrát se prezentoval na Strážnických slavnostech, Uherskobrodských dnech a v poslední době na Světovém festivalu šavlových tanců ve Velké Británii.
Komňa se stala vesnicí roku 2011.