Současnost obce Ostrava
Proti jiným regionům se Ostrava liší určitými zvláštnostmi, způsobenými vysokou koncentrací průmyslu, hustou zástavbou a specifickými podmínkami Ostravské pánve.
Hustota zalidnění je 1443 obyvatel na km². Ze severu na jih (Antošovice-Nová Bělá) měří Ostrava 20,5 km, z východu na západ (Bartovice-Krásné Pole) 20,1 km. Délka místních komunikací činí 828 km. Sídlem magistrátu je Nová radnice. Ve městě sídlí též biskup ostravsko-opavské diecéze. Na území Ostravy leží čtyři městské památkové zóny.
Městský znak je blasonován: V modrém štítě na zeleném trávníku stříbrný kůň v poskoku se zlatým sedlem a červenou pokrývkou, provázený vlevo nahoře zlatou růží se zelenými kališními lístky a červeným semeníkem. Kůň bývá vykládán jako symbol tranzitní polohy města nebo jako figura z erbu prvního fojta v Moravské Ostravě, zlatá růže zřejmě pochází z rodového erbu olomouckého biskupa Stanislava Thurza.
Na zasedání zastupitelstva 24. září 2008 bylo schváleno a poprvé veřejně představeno nové logo města Ostravy, jehož autorem je Studio Najbrt. Logo se skládá ze světlemodrých písmen OSTRAVA doprovázených třemi vykřičníky v tmavomodré barvě.
Vzhledem k vysoké koncentraci těžkého průmysl má město dlouhodobě značně znečištěné životní prostředí, zvláště ovzduší. Ve znečištění rakovintvorným benzopyrenem patří podle měření Českého hydrometeorologického ústavu k nejzamořenějším oblastem České republiky. Také koncentrace prachových částic jsou v ostravském ovzduší nejvyšší v zemi. V roce 2005 překračovalo znečištění prachem přípustný denní limit po 160 dní roku.
Vliv znečištění na zdraví
Program Ostrava, který sledoval dětskou populaci Ostravě-Bartovicích do věku 6 let nalezla zvýšené množství případů astmatu, alergií a akutních respiračních onemocnění. Podle studie má znečištění nezanedbatelný vliv na imunitu, významná oxidační poškození, vznik aterosklerózy, nádorových onemocnění, cukrovky a Alzheimerovy choroby. Podle studie je hlavním zdrojem znečištění ocelárna ArcelorMittal Ostrava, která způsobuje nadlimitní koncentraci benzo[a]pyrenu v ovzduší.
Občanská vybavenost
V obci se nachází městský úřad, česká pošta, kina (Minikino - Kavárna, kino Art, Luna, Multikino Cinestar a kino v Polance nad Odrou), divadla (Divadlo Antonína Dvořáka, Divadlo Jiřího Myrona, Komorní scéna Aréna, Divadlo loutek a Divadlo Petra Bezruče), muzea, zoo. Ostrava také nabízí velké množství sportovních aktivit: několik krytých bazénů, letní koupaliště, haly, venkovní sportoviště, squashová centra či studia aerobiku. Dále se zde nachází mateřské školy, základní školy, střední školy, vysoké školy, zdravotnícké zařízení a domov s pečovatelskou službou.
Kultura a umění
Divadlo Antonína Dvořáka v OstravěV Ostravě jsou čtyři stálá divadla. Patří mezi ně Národní divadlo moravskoslezské, které má dvě scény (Divadlo Antonína Dvořáka a Divadlo Jiřího Myrona), dále Divadelní společnost Petra Bezruče, Komorní scéna Aréna a Divadlo loutek Ostrava, které pořádá v liché roky mezinárodní loutkářský festival Spectaculo Interesse Ostrava a každý sudý rok festival Divadelní pouť bez bariér.
Působí zde mezinárodně uznávaná Janáčkova filharmonie Ostrava. Každoročně probíhá mezinárodní festival klasické hudby Janáčkův máj. V roce 2000 založila harfistka Ada Balová mezinárodní festival Harfové dny Ostrava. Od roku 2002 se v Ostravě pořádá hudební festival Colours of Ostrava.
V Ostravě existuje řada galerií. Historicky nejstarší je Galerie výtvarného umění se sídlem v Domě umění, která spravuje významné sbírky českého i světového umění 19. a 20. století i díla regionálních umělců.
V roce 2009 Ostrava oznámila svou kandidaturu na Evropské hlavní město kultury 2015.
Muzea
- Citerárium - muzeum se sbírkou citer
- Hasičské muzeum města Ostravy
- Hornické muzeum OKD Landek v Ostravě-Petřkovicích s expozicí historie a technického vývoje dobývání uhlí v ostravsko-karvinském revíru, dále je zde ukázka sídliště lovců mamutů a výchozy uhelných slojí na povrch. Unikátní je sbírka záchranářské techniky. V rámci prohlídky je možno sfárat jámou do důlní expozice.
- Keltičkova kovárna - stálá expozice kovářských a hornických exponátů
- NKP Důl Michal - autentická expozice původního stavu: komplex stacionárních povrchových strojů zabezpečujících důlní provoz (těžní stroje, kompresory, měniče el. proudu, třídírna uhlí), Revírní báňská záchranná stanice s expozicí báňského záchranářství a vývoje záchranářské dýchací techniky s unikáty evropského měřítka, jediná v České republice, Geologický pavilón profesora Fr. Pošepného se stálou expozicí mineralogických, petrografických sbírek, sbírek uranu a nerostných surovin
- Ostravské muzeum s expozicí dovednosti lidských rukou, živé a neživé přírody
- Galerie výtvarného umění v Domě umění - české a evropské malířství
Slavní rodáci
Vlastimil Brodský - herec
Slávka Budínová - herečka
Bořivoj Čelovský - historik
Oldřich Daněk - dramatik
Karel Fiala - herec
Ota Filip - spisovatel
Tomáš Galásek - fotbalista
Ilja Hurník - hudební skladatel
Martin Chodúr - zpěvák, vítěz 1. Česko-Slovenské Superstar
Věra Chytilová - režisérka
Marek Jankulovski - fotbalista
Valentin Bernard Jestřábský - římskokatolický kněz, kazatel a barokní spisovatel
Zdeněk Jirotka - spisovatel
Martina Kociánová - televizní moderátorka
Richard Krajčo - herec a zpěvák
Ivan Lendl - tenista
Artur London - politik a publicista
Vojtěch Martínek - spisovatel
Otmar Mácha - hudební dramaturg
Jaromír Nohavica - písničkář
Karel Pstružina - filozof
Karel Reisz - filmový režisér
Marie Rottrová - zpěvačka
Jiří Rusnok - politik
Jaromír Šindel - hokejista
Hana Zagorová - zpěvačka
Vilém Závada - básník
Lubomír Zaorálek - místopředseda PSP ČR