Památky a zajímavosti Velké Meziříčí
Historické centrum Meziříčí bylo vyhlášeno městskou památkovou zónou. Mezi nejvýznamnější stavby patří barokní zámek, původně postavený ve 13. století jako románský hrad. Poslední barokní přestavba proběhla v 18. století. Dnes je zde umístěno muzeum se sbírkami historického a regionálního rázu. Návštěvníci mohou vidět sbírku předmětů týkajících se manévrů rakousko - uherské armády ve Velkém Meziříčí v roce 1909 či batistový kapesník pobočníka následníka trůnu Františka Harracha s krví arcivévody Františka Ferdinanda. Muzeum se též zaměřuje na pozemní komunikace, které prezentuje především modely mostů.
Budovu obklopuje volně přístupný rozsáhlý zámecký park, který přetíná dálniční most Vysočina. Tento nejvyšší a druhý nejdelší most na dálnici D1 je ojedinělý také stavbou konstrukce předsunutou metodou bez pomocného lešení. Poblíž něj stojí dřevěný krytý most, jenž byl původně umístěný v Krásněvsi.
Ve středu náměstí se nachází gotický chrám sv. Mikuláše. Původně jednolodní farní kostel byl v letech 1410 - 1412 přestavěn v prostorné gotické dvoulodí a později z důvodu zaklenutí na asymetrické trojlodí. Čas na věži ukazují jedny z největších svítících hodin v České republice, jejichž ciferník má průměr 4 metry.
Dominantní, původně gotická radnice, byla v roce 1529 přestavěna do renesanční podoby, která se zachovala dodnes.
Mezi zdejší skvosty se řadí také bývalý městský pivovar ze 16. století Obecník a renesanční budova bývalého luteránského gymnázia, postaveného v roce 1578, které bez souhlasu císaře Rudolfa II. založila Alena Berková Meziříčská z Lomnice. Tato trojkřídlá jednopatrová budova, v níž dnes sídlí městská knihovna, má být obdobou Palazzo Pompei ve Veroně od architekta Michela san Michelei.
Za návštěvu stojí i kostel Nejsvětější Trojice, Moráňský hřbitov s hroby významných osobností a kostel sv. Kříže, postavený pány z Lomnice. Později byl přestavěn Zikmundem Heldtem z Kementu, který zde byl i pohřben a jehož renesanční náhrobek patří k nejkrásnějším ve městě. Nedaleko se nachází dolní hradební brána, jediná dochovaná z původního opevnění.
O Židech v Meziříčí se první zmínky dochovaly již z roku 1497, avšak k většímu rozvoji osídlení došlo až po třicetileté válce. Z tohoto období pochází také židovská synagoga a hřbitov s barokními náhrobky. Nová synagoga byla postavena podle plánu Augusta Prokopa v letech 1867 - 1870. Od poloviny 19. století počet židovského obyvatelstva postupně klesal a roku 1942 obec deportací zbývajících Židů do Terezína zcela zanikla.