Historie obce Poděbrady
První písemná zmínka pochází z roku 1179. Historie Poděbrad sahá daleko před počátky českého státu. Původní osada pode brody vznikla v blízkosti brodu přes Labe. V druhé polovině 13. století je získal český král Přemysl Otakar II., který zde v letech 1262 až 1268 zbudoval kamenný hrad, jenž byl v pozdějších dobách a po četných úpravách přebudován na zámek.
Největšího rozkvětu dosáhlo panství právě za pánů z Kunštátu a Poděbrad, kteří tu vládli v letech 1347–1495. Například přebudovali hrad (ten pak odolal třem obléháním) a na jeho západní straně založili nové městečko s velkým náměstím, které zůstalo centrem Poděbrad dodnes.
Významnou osobností tohoto rodu byl Jiří z Poděbrad, který byl v roce 1458 zvolen českým králem. Král Jiří z poděbradského panství postupně vybudoval druhé největší dominium v zemi, hned za Rožmberky. Jiřího synové Poděbrady roku 1472 povýšili na město a udělili jim četná práva a městský znak. Po smrti krále Jiřího spravoval panství jeho syn Hynek z Poděbrad, který o něj byl roku 1495 podvodně připraven ve prospěch Vladislava Jagellonského.
V letech 1495–1839 bylo poděbradské panství spravováno královskou komorou. Pro Ferdinanda I. Habsburského se poděbradské panství stalo oblíbeným loveckým revírem a jeho přízeň mu přinesla novou prosperitu. Proto zde také roku 1538 založil oboru pro chov daňků, bažantnici a zdejší hrad nechal přestavět za vedení italských stavitelů na renesanční zámek (přestavba probíhala v letech 1548–1582 a byla dokončena až za Rudolfa II.).
Počátek lázeňství ve městě Poděbrady se datuje k roku 1905, kdy pruský proutkař Karel Bülow na přání tehdejšího vlastníka poděbradského zámku knížete Hohenlohe označil místo na vnitřním nádvoří zámku, měla být vyhloubena studna. Ovšem po složitém a nákladném hloubení vytryskl silný pramen minerální vody. Z hloubky 96,7 m vytryskl tak zvaný Bülowův pramen kalné železité vody nevhodné k pití. V roce 1907 už byly vyvrtány 3 veřejné prameny, a to Bülowův, Hohenlohe a Charicléa. Dne 5. června 1908 královéhradecký biskup Doubrava vysvětil nově založené lázně, které v červnu 1910 odkoupilo město a dalo navrtat další prameny. V roce 1919 je převzala nově vzniklá akciová společnost a v roce 1930 zde již bylo vyvrtáno 16 léčebných pramenů. Díky profesoru dr. Václavu Libenskému, pražskému kardiologu, se lázně specializovaly na léčbu nemocí srdce a oběhového ústrojí. V současnosti mají kapacitu přibližně 710 lůžek.