Okolí a příroda Krumvíř
Obec Krumvíř leží na úpatí jižního cípu Ždánického lesa při soutoku Spáleného a Klobouckého potoka. Krajina okolí Krumvíře je od nepaměti bezlesá, je to kraj beze stínu. Krumvíř obkličují pole, zahrady a vinice. Znovu se začínají obnovovat mokřady.
Přírodní rezervace Louky pod Kumstátem
V katastru obce se nachází přírodní rezervace Louky pod Kumstátem, která sestává ze dvou navzájem oddělených částí. Místním jsou známy spíše jako Sklenářův kopec a Lesík. Hlavním motivem jejich ochrany je existence zachovalé ukázky jihomoravské stepní vegetace na hlubokých půdách. Roste zde řada zvláště chráněných druhů rostlin. Nejvýznamnější jsou především kriticky ohrožené druhy jako mochna rozkladitá, katrán tatarský a hadinec nachový. Dále se zde vyskytuje nejméně 12 druhů silně ohrožených rostlin - např. kavyl sličný a kavyl chlupatý, koniklec luční a koniklec velkokvětý, violka nízká a violka obojaká, kosatec nízký a 8 druhů ohrožených rostlin, např. kozinec dánský, len žlutý, třemdava bílá a další. Na rostlinná společenstva je vázána také odpovídající fauna. Lze předpokládat řadu významných druhů teplomilného hmyzu, z ptáků je potvrzen výskyt např. bramborníčka černohlavého. Na blízkých mokřadech byl pozorován moták lužní a moták pochop.
V obou částech přírodní rezervace byly v roce 2008 umístěny nové informační panely.
Mokřad a niva Spáleného potoka
V roce 2003 byl na sever od Krumvíře na pravém břehu Spáleného potoka u usedlosti Čamlíkovo vybudován z finančních prostředků Programu péče o krajinu Ministerstva životního prostředí mokřad. Jeho plocha je asi 0,9 ha a největší hloubka asi 1,3 m. Měl by stabilizovat podmínky vodních živočichů, jejichž výskyt je vázaný na trvalou vodní hladinu, a umožnit jejich úspěšné rozmnožování v případě vyschnutí ostatních ploch v nivě potoka.