Památky a zajímavosti Plaveč
V obci se nachází spousta památek a zajímavostí:
- zřícenina hradu Lapikus v kopcích na západ od vsi. Ve starých zápisech bývá označován názvem „Hrádek". Tyčí se na strmém skalnatém výběžku nad hlubokým údolím Plenkovického potoka mezi Plavčí a Hlubokými Mašůvkami. Dnes z něj zbylo pouze torzo vysoké hradní věže.
Nelze přesně určit, kdy byl postaven. Zřejmě někdy v letech 1365 - 1380, a to jako součást systému pásma hradů a tvrzí sloužících k obraně jižní moravské hranice. Písemné zprávy pocházejí až z r. 1411, kdy byl v majetku Vajtmilnarů z Žerotic. Vypleněn a pobořen byl pravděpodobně někdy v letech 1468 - 1471 za válek krále Jiřího z Poděbrad s uherským králem Matyášem Korvínem. Roku 1561 přešel již pustý hrádek do majetku Sezimy Zajímače z Kunštátu, držitele Jevišovic.
Historie hrádku Lapikus je opředena rouškou tajemství. Už jeho jméno provokuje fantazii (Lapikus = lapí kus). Podle lidového vyprávění prý si hrádek postavili loupežníci - lapkové, kteří přepadávali povozy na staré cestě ze Znojma do Náměště. Jenže z hrádku na cestu dobře neviděli, proto postavili na okraji vesnice Němčičky další tvrz. Obě pevnosti pak propojili podzemními chodbami. Mohli se tak nepozorovaně přemísťovat pod zemí a ve sklepeních ukrývat uloupenou kořist. Říká se, že je pod hradem Lapikus uložen v chodbách veliký loupežnický poklad. Podle dnes už nežijící lidové vypravěčky paní Urbánkové prý se sklepení s pokladem otevírá vždy jednou za rok, a to když se o Velikonocích čtou v kostele pašije. Jisté však je, že doposud z pokladu nikdo neměl žádný užitek.
- kříž v polích za vesnicí
- socha svatého Jana Nepomuckého u mostu
- socha sedící ženské postavy s dítětem v lesoparku „Bažantnice"
- socha - Kamenný zlomený strom ve zbroji (přemístěna do místního domova důchodců)
- socha svatého Linharta (přemístěna do místního domova důchodců)
- románská rotunda zasvěcená sv. Františku Xaverskému, která je součástí zámku. Je to unikátní památka postavená v románském slohu, o níž se písemnosti zmiňují již v souvislosti s rokem 1234. Tato stavba je zasvěcena Františku Xaverskému a často se o ní hovoří jako o „mladší sestře" světoznámé znojemské rotundy svaté Kateřiny. Plavečská rotunda je však o něco větší a vyšší. Na rotundě se nachází zajímavá lucerna s pískovcovou hlavicí znázorňující čtyři obličeje. Na střeše předsíně můžeme spatřit v otevřené vížce zvon z roku 1487, který patří mezi čtyři nejstarší zvony na znojemském okrese. Pod rotundou byla v roce 1868 zbudována krypta, kde je pochováno sedm členů Widmannova rodu - posledních majitelů plavečského panství. Jako úplně poslední, byl v roce 1945 uložen do hrobky baron Vojtěch Widmann.
- zámek Plaveč Tehdejší tvrz zvaná Dolní Plaveč byla vybudována už v tomto století a postupně se rozšiřovala, takže byla nazývána i hradem. Jako o hradu se o ní mluví poprvé v roce 1358, kdy ji získal Aleš z Police. Roku 1398 se pak stala majetkem Zikmunda z Plenkovic a na konci 15. století ji držel Jiří Licek z Plavče. V roce 1557 získal plavečskou tvrz spolu s okolním panstvím Václav Hodický z Hodic a v držení této rodiny zůstala až do roku 1639.
Koncem 16. století přebudovali Hodičtí tvrz v čtyřkřídlý renesanční zámek s arkádami po jedné straně dvora. Nově vybudovaný zámek získala v roce 1639 Johanka Alhnanová, rozená Vranovská z Blížkovic, a poté její manžel Tobiáš Aliman z Almštejna. V roce 1679 připadl zámek obránci Brna proti Švédům Ludvíkovi Raduitovi de Souches a tím došlo ke spojení plavečského, jevišovického a hostimského velkostatku v jeden celek.
Poslední držitel panství z rodu de Souches přebudoval v roce 1742 renesanční zámek v barokní sídlo. V roce 1743 koupil panství baronský rod Widmannů.
Po druhé světové válce byl majetek rodiny konfiskován a zámecký areál spolu s rotundou připadl státu, který zde v padesátých letech zřídil domov důchodců.
- Sochy v plavečském katastu - Roku 1747 nechala umístit baronka Marie Lucie Widmannová v plavečském katastru 7 soch svatých. Jsou to barokní díla z mušlového vápence v životní velikosti. Nyní jsou dosti poškozené. Aby se zabránilo další devastaci, byla většina soch odvezena z původních stanovišť a umístěna v zámeckém parku.
Sochy představují následující svaté:
* sv. Josef
* sv. Leonard
* sv. Donát - tato socha byla v r. 1904 zničena opilcem. Její torzo bylo uloženo do země u zámecké sýpky.
* sv. Florián
* sv. Jan Nepomucký
* sv. Vendelín
* sv. Izidor
V okrasném parku "Bažantnice" bylo dále možno vidět další sochy:
* tzv. Baronka s dětmi
* kamenný zlomený strom se zbrojí
* 2 kamenné vázy a bazének
* kamenná váza s deskou
Pamětníci potvrdí, že v „Bažantnici" a na kopci Ruda se ještě nacházela dnes už neexistující dvě kamenná „kanape" (lavice k odpočinku).