Současnost obce Přeskače
V obci se nachází knihovna, celoročně se zde konají kulturní a sportovní akce např. posvícení, Cesta do pohádky (za pokladem), nohejbalový turnaj, velikonoční hrkání, průvod děvčat se smrtolkou a jiné. Působí zde Sbor dobrovolných hasičů.
Při výstavbě kanalizace byla objevena podzemní chodba z období 14. století. Středověké přeskačské podzemí bylo náhodně objeveno v prosinci 2004 při budování splaškové kanalizace v obci. Objevené chodby a místnosti byly výjimečné a velmi zachovalé. Zastupitelstvo obce se tedy rozhodlo tyto zajímavé prostory zpřístupnit veřejnosti. Byl proveden záchranný archeologický průzkum, při kterém byly objeveny další archeologické objekty. Za finanční podpory Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova byl v roce 2009 vybudován vstupní objekt do podzemí.Návštěvníci tak mají jedinečnou možnost prohlédnout si nejen podzemí, ale také zčásti zachovalou obilní jámu a malou historickou expozici.
Podzemí má dvě části: hlavní chodbu dlouhou přibližně 35 m, širokou 150 - 180 cm a vysokou 170 - 190 cm a úzkou chodbu se třemi kruhovými místnostmi. Strop chodeb je přibližně 2,5 m pod povrchem. Podzemní chodby pravděpodobně sloužily jako úkryty v dobách válečných nepokojů. Nejstarší úlomky keramiky, které zde byly nalezeny, pocházejí ze 14. století. Podle nich bylo datováno stáří těchto chodeb. Nejmladší úlomky zde nalezené jsou ze 17. století. Pravděpodobně v této době byly také chodby zasypány.
Původní rozsah podzemí se dosud nepodařilo bezpečně zjistit a zůstává tak předmětem dalšího bádání. Dobře jsou patrné rýhy po nástrojích při lámání chodeb, výklenky pro uložení kahanů a loučí. V široké chodbě je kamenná lavice, která je častou součástí podzemních chodeb.
Podařilo se zpřístupnit tři kruhové místnosti. Dvě větší místnosti mají nahoru proražený komín, který sloužil k výměně vzduchu. Tyto místnosti byly vhodné pro úkryt osob a mohl zde být rozděláván i oheň. Menší místnost sloužila pravděpodobně k uskladnění potravin.
Chodby vedoucí ke kruhovým místnostem jsou úzké a jejich tvar kopíruje postavu. Tomu že tyto místnosti sloužily především k úkrytu osob, nasvědčuje malý vstupní otvor do úzkých chodeb umístěný 60 cm nad úrovní široké chodby. Tento otvor byl kvůli zpřístupnění zvětšen.
Podzemní prostory jsou vykopány v hornině nazývané podle její charakteristické kresby, připomínající hadí kůži, serpentinit neboli hadec. Tato hornina je velmi pevná a obsahuje zvýšený obsah železa, niklu a hořčíku. Hadec je svým původem velmi stará přeměněná vyvřelina. Na stěnách podzemních prostor lze vidět nepravidelné útvary a hojné žilkování složené z různých druhů křemenné hmoty. Vedle tvrdého chalcedonu zde najdeme žíly měkkého mastku a chloritů.
Obilní jáma, která byla objevena v těsné blízkosti podzemí, sloužila k uchovávání obilí. Po naplnění byly jámy neprodyšně uzavřeny. Hrdlo jámy bylo utěsněno slámou, hlínou a kameny. Tím došlo k zastavení procesů znehodnocujících obilí. Do obilní jámy je možné nahlédnout.
Informační desky umístěné na stěnách vstupního objektu jsou věnovány historii obce Přeskače, podzemním chodbám, obilním jamám a geologickým zajímavostem. Podklady pro tyto desky připravili pracovníci Jihomoravského muzea ve Znojmě. Podíleli se také na přípravě exponátů pro expozici.
V historické expozici si můžete prohlédnout úlomky keramiky nalezené v přeskačském podzemí. Byly zde nalezeny střepy hrnce, džbánu, komorového kalichu, středověké pánve, zvonovité poklice a jiné. Další exponáty jsou zapůjčeny z archivních sbírek Jihomoravského muzea ve Znojmě.
Budova vstupního objektu do přeskačského podzemí se nachází v těsném sousedství románského kostela zasvěceného Všem svatým. Stejně jako kostel má půlkruhovou apsidu a střechu krytou šindelem. Kostel Všech svatých je evidován v seznamu národních kulturních památek.
V současné době si návštěvu přeskačského podzemí můžete domluvit osobně nebo telefonicky na obecním úřadě v Přeskačích (tel. 515 339 234). Pravidelné otevírací hodiny budou zveřejněny před turistickou sezonou.
Vstup k prohlídce historické expozice je bezbariérový. Do podzemních prostor je přístup po schodech.